Sırbistan'da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nda 2024 Paris Olimpiyatları'na kota alan milli sporcu Evin Demirhan Yavuz, bugüne kadar elde ettiği başarılara olimpiyat şampiyonluğunu da eklemeyi hedefliyor.

Sırbistan'dan yurda döndükten sonra memleketi Siirt'e gelen milli güreşçi, evlerinin spor salonuna yakın olduğunu ve çocukluk yıllarında yaz tatilini değerlendirmek için arkadaşlarıyla salona gittiğini belirterek, tesadüfen güreş sporuyla tanıştığını ama bilinçli bir şekilde sporu sürdürdüğünü söyledi.

Memleketinde 2009'da başladığı güreşte en fazla madalya kazanan Türk kadın sporcu olduğunu kaydeden Evin Demirhan Yavuz, katıldığı ilk Türkiye Şampiyonası'nda altın madalyaya ulaştığını ve milli takım kampına davet edildiğini anımsattı.

"Bundan sonraki süreçte güreş hikayem başladı." diyen Evin, "İlk yolculuğum da güreş sayesinde oldu. Daha önce hiç il dışına çıkmamıştım. Güreş sayesinde farklı şehirler tanıdım ve sonra da dünyaya açıldı bu yolculuk. Ülkeme ilkleri yaşattım." ifadelerini kullandı.

"Ülkemizi her zaman zirvede temsil etmek nasip oldu"

Siirt'i ve Türkiye'yi dünyada en iyi şekilde temsil ettiğini aktaran Evin Demirhan Yavuz, yeni başarılara imza atmak için canla başla çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirdi.

Üç farklı kategoride Avrupa şampiyonu olan ilk ve tek Türk kadın sporcu olduğunu hatırlatan Evin Demirhan Yavuz, Türkiye'ye kadın güreşinde ilk Avrupa şampiyonluğunu kazandırdığını belirtti.

Evin Demirhan Yavuz, şöyle konuştu:"İlk Avrupa şampiyonluğundan 6 yıl sonra tekrar şampiyon oldum, bu süreç içerisinde en çok istediğim Türk bayrağını dalgalandırmaktı, İstiklal Marşı'mızı okutmaktı. Hep bu motivasyonla çalıştım. Bayrağımızla tur atarken bütün ülkelerin İstiklal Marşı'mızı ayakta dinlemesi ve bu arenada ülkemizi temsil etme gururu gibisi yok. Ülkemizi her zaman zirvede temsil etmek nasip oldu."

Editör: Admin 02