Siirtli vatandaşlar ve birçok üniversite personeli, Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) Siirt Üniversitesindeki usulsüzlük iddialarıyla ilgili soruşturma başlatmasını istiyor.

Siirt Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünde yolsuzluk iddiaları nedeniyle komisyon oluşturulması gündeme bomba gibi düştü.

İddialara göre, işletme müdürlüğü tarafından yapılan usulsüzlükler ve haksız kazanç sağlama girişimleri ve rektörün onayıyla gerçekleştirilen skandal uygulamalar büyük tepki topladı.

2 yıl önce İŞKUR üzerinden sadece bir günlük bir ilanla eleman alımı yapılması, kantin sözleşmelerinin feshedilerek işletmelerin müdürlüğe bağlanması, 4 lira olarak resmiyette belirlenen çay ücretlerinin yasal fiyatın üzerinde satılması ve alışverişlerde fiş kesilmemesi gibi usulsüzlüklerin yanı sıra, işletme giderlerinin başka fakülteler üzerinden karşılanması iddiaları da gündemdeki yerini koruyor.

REKTÖR DAHA FAZLA KORUYAMADI

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, Döner Sermaye İşletmesinden sorumlu müdürü görevden aldı.

Bugüne kadar söz konusu müdürün yanlış yönlendirmeleri ve yönetimin desteğiyle hayata geçirdiği yanlış uygulamaların arkasında duran ve savunan rektör, daha fazla savunamayınca müdürü görevden alarak inceleme başlattı. Burada sadece sorumlunun müdür olmadığını ve onu destekleyenlerin de sorumlu olduğunu belirten vatandaşlar, ilgili herkes hakkında soruşturma başlatılması için YÖK'ten gelecek haberi bekliyor.

Üniversite yönetiminin bugüne kadar bu durumlara göz yumması ve harekete geçmemesi tepki toplarken, şu anda ise iş büyüyünce inceleme komisyonu oluşturması da tepkilerin dinmesine yetmedi.

Ayrıca, üniversite lojmanları ve rektör konutunun yasal olmayan giderlerinin de üniversite bütçesinden karşılandığı iddialarının doğruluğu da araştırılmaya başlandı.

Siirt halkı, YÖK tarafından Siirt Üniversitesi'ndeki usulsüzlük ve yolsuzluk iddialarıyla ilgili soruşturma başlatılmasını istiyor. Bu skandal iddiaların netleşmesi ve gerekli önlemlerin alınması için olayın detaylı bir şekilde soruşturulması gerektiği belirtiliyor.

Vatandaşlar, inceleme komisyonunun da iddiaları şeffaf bir şekilde ve hiçbir baskı altında kalmadan ele alması bekleniyor.