“Millet Mektepleri’nin açıldığı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Başöğretmenlik’ unvanının verildiği bu anlamlı günde, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü yürekten kutluyorum.

Öğretmenlik; emek, özveri, sabır ve hoşgörü isteyen, hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar değerli, saygın ve onurlu bir meslektir.

Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir millet; henüz millet adını almak kabiliyetini kazanmamıştır' sözleriyle öğretmenlerin toplum hayatındaki önemini vurgularken, aynı zamanda öğretmenlere de önemli bir sorumluluk yüklemektedir.

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı yetiştiren değerli öğretmenlerimiz, tutuşturduğunuz eğitim meşalesiyle dün, bugün ve yarın da geleceğin mimarı olmaya devam edeceksiniz.

Sizlerden beklentimiz; çocuklarımıza, gençlerimize, milli ve manevi değerlerimizi öğretmeniz, düşünmeyi, bilgi üretmeyi, araştırmayı, sorgulamayı, kişilikli, kendine güvenen, ülkesini ve milletini seven bireyler yetiştirmenizdir.

Bu duygularla, Cumhuriyetimizin banisi Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, görevi başındayken şehit olan ve aramızdan ayrılan öğretmenlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyorum.”

Dr. Kemal KIZILKAYA
Vali/Belediye Başkan V.