Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kanser teşhisi alan hastalar, PET/CT testi için umutla bekliyor.

Ancak bu testi yapabilmek için farklı illere seyahat etmek ve maddi zorlukları aşmak zorunda kalıyorlar. Yetkililerden yardım bekleyen hastalar, tıbbi cihazların temin edilmesi için seslerini yükseltiyor.

Siirt'te kanserle mücadelede büyük bir sorunla karşı karşıya. Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, kanser hastalarına daha iyi hizmet verebilmek için PET/CT ve diğer önemli tıbbi testleri yapabilmek için gerekli cihazlara ihtiyaç duyuyor.

Şehir dışındaki hastaların maddi zorluklarla baş etmek zorunda kaldığı bu zorlu süreçte, hastaların umudu yetkililerden gelecek yardıma bağlı. Siirt'teki kanser hastalarının sesi, tıbbi cihazların temin edilmesi için duyuluyor.

Siirt'teki yetkililerin de hastaların sesine kulak vermesi ve gerekli cihazların temin edilmesi için gereken girişimleri başlatması bekleniyor.

- PET/CT NEDİR?

Pozitron Emisyon Tomografisi (PET-CT) teknolojisi, Bilgisayarlı Tomografi (CT) ile birleştirilerek, birçok hastalığın teşhisine olanak sağlayan önemli teknoloji tıbbi görüntüleme yöntemidir. PET/CT çok büyük bir oranda kanserin tanı ve evrelemesinde kullanılmaktadır.

Bunun yanında nedeni bilinmeyen ateş gibi "tanı konulamayan hastalıkların" teşhisi, enfeksiyon odaklarının bulunması, kalp hastalarında canlı dokunun tespiti ile Alzheimer ve demansın ayrımında da etkinliğinden yararlanılmaktadır.

Özellikle kanserin ilk teşhisi, evrelenmesi, yaygınlığının belirlenmesi ve doğru bir tedavi planı çıkarılması için tüm aşamalar PET/CT cihazı ile gerçekleştirilmektedir. PET/CT ile kanser tedavisinin yol haritası çıkarılarak hastalıkla mücadeleye katkı sağlamaktadır.