Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Siirt İl Temsilciliği Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) Gazze'de acil insani ateşkes karar tasarısını veto etmesine tepki gösterdi.

Siirt'te de TÜGVA İl Temsilciliği öncülüğünde Halid Bin Velid Camisi'nde bir araya gelen vatandaşlar, ABD'nin tasarıyı veto etmesini kınadı.
TÜGVA üyesi Agit Aybek, burada yaptığı açıklamada, özgürlük, barış ve insan hakları konusunda ABD'nin hiçbir samimiyetinin söz konusu olmadığını söyledi.

İsrail tarafından Gazze'de yapılan soykırım insanlık tarihine kara bir leke olarak geçtiğini belirten Aybek, "Bütün dünya bu soykırıma şahit olmaktadır. Son 68 günde İsrail tarafından 18 bin masum insan katledilmiştir.  7 bin 112'si çocuk, 4 bin 885'i kadın olmak üzere binlerce masum, ibadethanelerin, okulların, hastanelerin bombalanması sonucu acımasızca öldürülmüştür." dedi.

BMGK'nin katliama karşı gösterilen tepkiler üzerine çağrılara cevap vererek ateşkes ilan edilmesi için harekete geçtiğini anımsatan Aybek, şunları kaydetti:

"Ne yazık ki yapılan oylamada bütün üyeler oy birliği ile ateşkes yapılmasını talep ederken ABD'nin veto etmesi sebebiyle karar alınamamış, reddedilmiştir. ABD, 13 BM üyesi ülkeyi karşısına alarak İsrail'in katliamına ortak olduğunu tescillemiştir. Böylece Amerika tarihine de İsrail barbarlığına ortak olmak bir kara leke olarak yazılmıştır. Bu red kararı şüphesiz Amerikan halkının değil, iktidarda bulunan Siyonist Biden hükümetinin bir kararıdır. Artık özgürlük, barış, insan hakları konusunda Amerika hükümetinin hiçbir iddiası ve samimiyeti söz konusu olamaz."

"Bu kararla dünyanın da 5'ten büyük olduğu açıkça görülmüştür." diyen Aybek, şöyle dedi:

"Artık Amerika, insanlığın gözünde özgürlük ve insan hakları ülkesi değil barbarlık, zulüm, ırkçılık ve katliam ülkesi olarak tanımlanacaktır. Daha iyi, daha adil bir dünya için bu red kararını kınıyor, bütün dünya halklarını Amerika'ya karşı harekete geçmeye davet ediyoruz. Dünya Amerika'ya hükmeden Siyonist zalimlerden elbette daha büyük, daha Müslümanlar muzaffer olacaktır, onurlu ve izzetli Gazze halkının dik duruşu, katil İsrail'in sonunu getirecektir."

Aybek, işgal edilen Filistin topraklarındaki bu zulmün hesabının insanlık vicdanıyla hukuk önünde sorulacağını vurguladı.

Editör: Admin Admin