Siirt'te "Yüz Yıllar Boyu Oku" temasıyla düzenlenen "8. Siirt Kitap Fuarı" kapılarını açtı.

Cumhuriyet'in 100. yıl kutlamaları kapsamında bir alışveriş merkezinde bir alışveriş merkezinde düzenlenen ve 17 Aralık'a kadar açık olacak fuar, törenle açıldı

Siirt Valisi ve Belediye Başkan Vekili Dr. Kemal Kızılkaya, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, 2013 yılında ilk kez açılan fuarın bu yıl 8'inci kez ziyaretçilerle buluştuğunu belirtti.

Kitapların önemine değinen Kızılkaya, "Binlerce yıllık tarihi mirasından aldığı ilhamla, 'Bir Kitaptır Siirt, Üç Dilde Yazılan' sloganıyla 2013 yılında kitapların dünyasına başlatılan yolculukta büyük mesafeler kat eden Siirt kitap fuarı, kutlu yolculuğunu bu yıl da 'Yüz Yıllar Boyu Oku' diyerek, kitapseverlerle buluşuyoruz. 12 bin yıllık köklü geçmişi, zengin tarihsel birikimi, doğal güzellikleri ve inanç turizmiyle, hoşgörünün ve sevginin barışla yoğrulduğu, içinde farklı dillerin ve kültürlerin bin yıldır barış ve kardeşlik içinde yaşadığı huzur ve kardeşlik şehri kadim Siirt ilimiz, çok kıymetli ilim ve bilim insanlarını da topraklarında barındıran bir kültür ve medeniyet şehridir." dedi.

Bu kadim şehrin kültürel hayatının vazgeçilmez bir etkinliği olarak tescil edilen ve bu yıl 8'incisi düzenlenen Siirt Kitap Fuarı'nın artık geleneksel hale gelerek, Siirt'le bütünleştiğini dile getiren Kızılkaya, her geçen yıl daha da gelişerek, bir kültür şöleni kimliği kazanan kitap fuarın, gençlerin ve öğrencilerin düşünce dünyalarında yeni ufuklar açacağını vurguladı.

"Kitaplar, insanlığın binlerce yıllık medeniyet birikimini bizlere anlatandır. Bu manada kitaplar, düşünce dünyamıza hayat veren pınarlardır. Kadim kentin kültür ve fikir hayatına çok değerli bir katkıdır. Özellikle çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere, toplumumuzun her kesimini birbirinden kıymetli yazarlarla bir araya getiren, ilim okyanusunda esrarlı yolculuklara yelken açmamıza vesile olan kitap fuarımız, fikir dünyamızı zenginleştirmektedir. " ifadelerini kullanan Kızılay, şöyle konuştu:

"Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın ve gençlerimizin kitaba olan sevgisini artıran bu organizasyon,  ülkemizin yarınları adına hepimize umut vermektedir. Okuyan bir neslin aydınlık yarınları müjdelediği muhakkaktır. Dolayısıyla Siirt Kitap fuarı, şehrimizde yeni yazarların ve şairlerin ortaya çıkmasına da kapı aralayacak bir organizasyondur. Bu vesile ile tüm kitapseverleri 7 gün boyunca devam edecek bu kültür ve edebiyat şölenine davet ediyoruz. Bu duygularımla, kitap fuarına katılan tüm değerli yazarlarımıza, yayınevlerimize, bu organizasyonda emeği geçen tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür ediyor, huzur ve hoşgörü şehri ilimizde, bir kültür şenliği havasında gerçekleştirilecek olan 8’inci geleneksel Siirt Kitap Fuarı’mızın, çocuklarımıza, gençlerimize ve tüm vatandaşlarımıza yeni ufuklar açmasını diliyor, hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum."

İl Müftüsü Şakir Pinal'ın okuduğu duayla açılan fuarda binlerce çeşit kitapla, 75 yayınevi ile 57 yazar okuyucularıyla söyleşi yapacak, kitaplarını imzalayacak.

Fuarın açılışına, AK Parti Siirt Milletvekili Mervan Gül, SİÜ Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, kurum ve kuruluşların yöneticileri, siyasi partilerin temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Editör: Admin Admin