Siirt'te küçük yaştan beri düzenli kitap okuyan Muksit Kaya, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavda 500 tam puan aldı.

Sancaklar Ortaokulu öğrencisi Muksit Kaya, LGS sınavında tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 puan alan 352 öğrenci arasında yer aldı. Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla büyük sevinç yaşayan Kaya, düzenli çalışmasının karşılığını almanın mutluluğunu yaşıyor.

Muksit Kaya, sınavdan çıktığında 500 puan alabileceğini tahmin ettiğini ancak kodlama hatası yapmış olabileceği korkusuyla sonuçları heyecanla beklediğini belirtti. Sonuçlar açıklandığında büyük bir sevinç yaşadığını ifade eden Kaya, bu başarısında okulunun ve ailesinin büyük pay sahibi olduğunu vurguladı.

Kitap okumanın başarısındaki önemine değinen Kaya, "Üçüncü sınıftan beri kitap okuyorum. Dördüncü ve beşinci sınıflarda daha fazla kitap okumaya başladım. Her zaman kendimi geliştirdim ve son sene daha da yoğunlaştım. Kitap okumanın faydasını denemelerde görüyordum ve bunu sınavda da yaşadım. LGS sınavına girecek öğrencilere yazın bol bol paragraf sorusu çözmelerini ve kitap okumalarını tavsiye ediyorum" dedi.

Küçüklüğünden beri bilgisayar mühendisi olmayı hayal ettiğini söyleyen Kaya, Ankara Fen Lisesi veya Konya Meram Fen Lisesi'ni tercih etmeyi düşündüğünü belirtti. Yapay zeka alanında çalışmalar yapmayı planladığını ifade eden Kaya, "Yapay zekayı yerli ve milli anlamda geliştirmek istiyorum. Ülkemizde yapay zekanın gelişmesi için elimden geleni yapacağım" diye konuştu.

Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yüksel Kaya, oğlu Muksit'in başarısıyla gururlandıklarını dile getirdi. Muksit'in sorumluluk sahibi bir öğrenci olduğunu belirten Yüksel Kaya, "Oğlum ilkokulun başından beri derslerini düzenli olarak çalışıyor. Öğretmenleriyle uyumlu bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Günlük derslerine düzenli olarak çalışıyordu. Anlayamadığı, bilmediği sorular olduğunda öğretmenleriyle birlikte ona yardımcı oluyorduk. Kendisine pek çok konuda destek verdik" dedi.

Sancaklar Ortaokulu Müdürü Bekir Yeşil, Muksit Kaya'nın başarısından gurur duyduklarını belirterek, "Muksit'in bu başarısı, azim ve disiplinin yanı sıra kitap okumanın önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Muksit, okulumuzun gururu oldu. Kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Bu başarıda emeği geçen öğretmenlerimize ve Muksit'in ailesine de teşekkür ediyorum" dedi.

Muksit Kaya'nın LGS'deki başarısı, azim ve disiplinin yanı sıra kitap okumanın önemini bir kez daha gözler önüne serdi.

Editör: Admin Admin