İstanbul'da öğrencisi tarafından katledilen eğitimci İbrahim Oktugan için Siirt Final Okullarından anma programı düzenlendi.

Bu duruma dikkat çekmek için eğitime bir gün ara verildi. Saygı duruşundan sonra basın açıklaması yapan Türkçe Eğitim Uzmanı Av. Adnan Toprak şu ifadelere yer verdi;

"Öncelikle İstanbul Eyüpsultan Final Akademi Okullarında yaşanan menfur saldırıda görevi başında yaşamını yitiren, eğitime 50 yılını adamış müdürümüz İbrahim Oktugan’ı rahmetle anıyoruz. Ruhu şad olsun. Tüm eğitim camiamıza da başsağlığı diliyoruz. Eğitim camiası olarak üzgünüz, yastayız. Uzun bir zamandan beri ülkemizin dört yanında öğretmenlerimize ve eğim yörecilerimize yönelik şiddet olayları son olayla bardağı taşıran bir boyuta ulaşmıştır.

Sadece fiziki saldırı değil, hakaret, haksız eleştiri, disiplin ve düzeni bozucu tutumlar öğretmen ve yöneticilerimizi mesleklerinden soğutacak bir boyuta doğru gitmektedir. Çocuklarımızı yeşermek için gece gündüz çalışan öğretmenlerimizin beklediği tek şey anlayış ve saygıdır.

Milletimizin tarih boyunca öğretmene gösterdiği saygı ve onu yerleştirdiği konum giderek ciddi şekilde yara almıştır. Bugün yaptığımız protesto, bu tehlikeyi ülke gündemine daha güçlü boyuta taşıma amacına yöneliktir. Öğretmeni değersizleştirmek, korkutmaya, sindirmeye çalışmak bu ülkenin eğitim sistemini geriye götürmenin en belirgin adımıdır. Bir ülkede eğitimin kalitesi öğretmenin saygınlığı ve etkinliği kadardır.

Final Eğitim Kurumları olarak eğitimde şiddete ve saygısızlığa asla izin vermeyeceğiz. Öğretmen ve yöneticilerimiz kurumlarımızın en önemli unsurlarıdır. Öğretmenlerimize yönelik her türlü saygısızlık, karşısında öncelikle bizi bulur. TBMM'de öğretmene karşı işlenen suçların cezalarının ağırlaştırılması adına kanuni düzenleme yapılmalıdır.

Disiplinsiz eğitim olmaz! Öğretmene yapılan her saygısızlık bir disiplin suçudur. Sorunlu çocukların eğitiminde daha etkin yöntemler uygulanmalı, bunların resmi ve özel okullarda akranlarını ve öğretmenlerini rahatsız etmelerine izin verilmemelidir.

Final Eğitim Kurumları olarak bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Hiçbir şey bizi bu ülkenin çocuklarından alıkoyamaz. Hepinizi bu anlamlı duruşunuzdan dolayı kutluyorum. Hayatını kaybeden bütün eğitimcilere rahmet diliyorum. Onların kararlılığı bizim yolumuzu aydınlatan bir ışık olacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı bu konuyu derhal görüşmeli” dedi.