TFF 3. Lig 4. Grup’ta oynayan Siirt İl Özel İdarespor’un altyapısında yetişen biri U14 milli takıma, 6’sı ise bölge karmasına seçilen 7 sporcu, hayalini kurdukları takımlarda forma giymek için ter döküyor.

İl Özel idarespor Altyapı Koordinatörü ve İl Gençlik ve Spor Personeli Erhan Aydın ise altyapıda yetişen çocuklar arasında Ömer’in gelecek vadettiğini söyledi.

Ömer Esen’in kıvrak zekasını futbolla birleştirdiğini dile getiren Aydın, “2 yıl önce görevlendirildiğim altyapıda 4 yıl öncesine kadar tek yaş takım vardı. Kulüp Başkanı Hifzullah Canpolat’ın da desteğini arkamıza alarak bu yaşa gruplarını üçe çıkardık. Dört yıldır yaptığımız çalışmalar sonucunda altyapıyı çok iyi bir yere getirdik. Ve altyapı uzun vade bir çalışma gerektiriyor. Ancak meyvelerini o zaman alabiliyorsunuz. Kısa sürede Siirt’in A takımına futbolcu yetiştirmeye başladık. Bu çocuklar arasında 13 yaşındaki Ömer Esen, çok yetenekli ve gelecek adına umut vadediyor. Nitekim geçen ay yapılan milli takım bölge karmasına seçildi. Ve Antalya’da 3 gün süren bölgeler arası seçmelere katılma imkanı buldu. Onunla beraber farklı yaş gruplarında çok yetenekli çocuklarımız var. Her sene milli takım yaş gruplarına gönderdiğimiz çocuklarımız oluyor. Milli takım seviyesinde oynayabilecek yetenek çocuklar var. Çalışmalarımız sonucunda biz her sene milli takım yaş gruplarına bölge karmalarına en az iki ve üç sporcu gönderiyoruz. Ömer Esen de Diyarbakır bölge karmalarına girerek orada güzel başarılar elde etti. Bu da bizi gururlandırdı. Siirt sporumuza yerli futbolcu sayısını artırma hedefindeyiz.”

Aydın, ayrıca altyapıdaki maddi sorunları da İl Milli Eğitim Müdürlüğüyle yapılan iş birliği protokolüyle kendilerine verilen antrenör desteğiyle astıklarını söyledi.

Siirt İl Özel İdarespor Altyapı hocası Muhammet Ekrem Kurt da altyapıda yetenekli sporcuların yetiştiğini söyledi.

Her yıl yetenek taraması yaparak çok sayıda Siirtli çocuğun altyapıya kazandırıldığını dile getiren Kurt, şöyle konuştu:“4 yıl önce yetenek taraması yaptık, en iyi çocukları seçtik. 12, 13, 14, 15 ve 16 yaş her grupta 25’er çocuk olmak üzere 125 sporcu var. Her sene de başarılı olan kulüplere gönderiyoruz. Hedeflerimiz 7 sene içirişinde Siirt A takımına ve milli takıma oyuncu kazandırmaktır. Dışa bağımlılığı bitireceğiz. Sadece çocuklara futbol öğretmiyoruz. Eğitim ve okuldaki ders takibini de yapıyoruz. Şu ana kadar büyük kulüplere 7 ile 8 oyuncu verdik. Bu yıl da aday öğrenciler var. Siirt’te çok büyük cevherler var, özellikle kırsaldan, ulaşılamayan çocuklara ulaştık. Muazzam yetenekli öğrenciler çıktı. Sadece futbolcu olacak kişileri seçiyoruz. Türk futboluna milli takıma oyuncu kazandıracak kapasite çocukları belirliyoruz. Veli Kayaalp ve Ömer Esen da bunlar arasında çok yetenekli bir çocuktur.“ dedi.

Editör: Admin 02