Siirt'te teknolojiyle birlikte yok olmaya yüz tutan mesleklerin başında gelen tiftik battaniyesi son dönemde artan kalitesiz fabrikasyon ürünleri karşısında rağbet görmeye başladı.

Teknoloji ile birlikte unutulmaya yüz tutmuş mesleği yine aynı yöntemle yaşatmaya çalışan üreticiler, tiftik dokumacılık ve battaniyeciliğin son dönemde ilgi gördüğünü, bazı üreticiler yine teknolojiyi kullanarak, logo, isim ve farklı desen işlediği battaniyeyi her yerde satıyor.

Daha önce tezgahlarda battaniye dokuduğunu ve yavaş yavaş bu mesleğin yok olduğunu belirten üreticiler, Siirt battaniyesi tam kaybolmaya yüz tutmuşken nakış makinesinin Siirt’te gelmesiyle bir nebze olsun canlılık kazandığını, o yıllarda bilgisayar olmadığını ve el emeği göz nuru ile yaptıklarını aktardı. 

Kooperatif Mahallesinde evinin alt katını atölyeye çeviren bir üretici, ürettiği ürünlere son dönemde il dışından rağbet gördüğünü, özellikle internet üzerinden pazarladığı ürünlerin ilgi gördüğünü belirterek, "Daha önce ürünlerimiz pek rağbet görmüyordu. Özellikle fabrikasyon ürünlerin sağlıklı olmadığını gören üreticiler daha çok saf tiftik ürünlerini tercih ediyor. Satışlardan memnunuz." dedi.

Editör: Admin 02