Siirt'te Eruh ile başlayan Türkiye'nin en kaliteli petrol üretimi, il genelindeki sahalarda artırılıyor.

Aldığımız bilgilere göre, petrolde dışa bağımlı olan Türkiye'de bu bağımlılığı sonlandırmak az da olsa üretimi artırmak için ülke genelinde petrol olabilecek sahalarda arama ve sondaj faaliyetleri sünüyor.

Geçtiğimiz günlerde Kurtalan’a bağlı Kayabağlar Beldesinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafından Baştep-2, Baştep-3, Baştep-4 adıyla 3 yeni petrol kuyusunun açılacağı belirtilmişti.

Yapılan duyuruda petrol aranacak yerlerde, Çevresel Etki Değerlendirme Raporuna gerek olmadığı ifade edilirken sondaj çalışmasının yıl içinde başlaması bekleniyor.

Siirt Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünün duyurusunda, “Baştepe-2, Baştepe-3, Baştepe-4 petrol arama sondajı projesi “ÇED Gerekli Değildir” kararı Siirt, Kurtalan İlçesi Kayabağlar Beldesi Mevkiinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafından yapılması planlanan “Baştepe-2, Baştepe-3, Baştepe-4 petrol arama sondajı” Projesine ait Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne sunulan Proje Tanıtım Dosyası için 29.07.2022 tarih ve 31907 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinin 17. Maddesi gereğince 'Çevresel Etki Değerlendirilmesi Gerekli Değildir' kararı verilmiştir." denildi.

Özellikle Batman Raman'da yıllar önce çıkan petrol ile bu bölgede ciddi anlamda petrol olabileceği tezini güçlendiriyor. Teknoloji ile birlikte sahada arama ve sondaj çalışmalarının önümüzdeki günlere de artırılacağı belirtiliyor.