AK Parti Siirt Milletvekili Adayı Fevzi Sevgili, HDP'nin Kürtlerin temsilcisi olmadığını söyledi.

Fevzi Sevgili, Ankara Kulisi TV'de katıldığı yayında, 14 Mayıs'ta yapılan Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri ile ilgili önemli değerlendirmeler yaptı.

AK Parti'de milletvekili adayı listesinde Mervan Gül ve Lokman Özcan'la yer aldığını aktaran Sevgili, listenin çok kuvvetli ve güzel bir liste olduğunu anlattı.

"Siirt'te kapısını çalamayacağım tek bir tane ev yok"

"İl Başkanımız, belediye başkanlarımız, ilçe başkanlarımız, il genel meclisi üyelerimiz iyi birliktelik sağladık. Aramızda kırgınlıklar, küskünlükler vardı. Bazıları benden bazıları kendi aralarında... Bunları çok kısa bir zamanda giderdik çok şükür. Sevgili Ailesi tarihte hiç bu kadar birlik, beraberlik içerisinde olmamıştı. Biz iyi bir aileyiz, büyük bir aileyiz de. 7'den 70'e herkes üzerine düşeni yaptı, gece gündüz çalıştı. Benden daha fazla çalıştılar belki. Güzel bir seçim çalışması geçirdik." diyen Sevgili, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Siirt'te kapısını çalamayacağım tek bir tane ev yok. En aşırı HDP'lisinden aşırı AK Parti'lisine kadar, siyasi olmayan evlerde de karşılığımız olan, girdiğimizde sevgiyle, karşıyla karşıladılar. Bir ideolojik kaos var. HDP, PKK olayı ciddi bir şekilde, özellikle genç nüfus üzerinde bir etki yaratmış. Binlerce gençle bir araya geldim. Konuştum, ettim, uğraştım ama böyle bir enteresan bir saplantı var. HDP kesimi şunu yapsa, amenna diyeceğim. Sorgulamıyor, kendi tarafını sorgulamıyor, yanlışlarını asla sorgulamıyor. Özeleştiri diye bir olay var. Biz kendi kendimize yapıyoruz. Hatasız insanlar değiliz ki, bizim de kendimize göre hatalarımız, eksikliklerimiz var. Bunları dile getirdik, gördüğümüz hataları düzeltmeye çalıştık."

28 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi'nde CHP'nin sandığın en dibini bulacağını belirten Sevgili, "Bunlar insanlarımızı kandırarak, biçare bırakarak bunlar değil miydi bize zulmeden? CHP değil miydi? 10 yıl sürgün yedik. Sadece bizim ailemiz değil, buradaki bütün meşayihler, bütün ileri gelenler, ağalar, beyler hep sürgün edildi. Camilerimiz, medreselerimiz kapatıldı. Yaşadık, o korkuyu halen yaşıyoruz." dedi.

"Biz istiyoruz ki çocuklarımız okusun, dağa gidip heder olmasın"

Seçim çalışmaları sırasında yaşadıklarını da anlatan Sevgili, Kurtalan'daki esnaf ziyaretine ilişkin yaşadığı olayı da aktardı.

Sevgili, ilçede 20-25 yaşlarındaki bir gençle yaşadığı diyaloğu şöyle anlattı:

"Kurtalan'da esnaf ziyareti yapıyordum. Genç bir çocuk, yakışıklı, 20-25 yaşlarında. Geldi sarıldı bana, 'Abi, ben seni çok seviyorum. İnstagram'dan takip ediyorum. Seni çok seviyorum.' dedi. Kesin beni destekleyenlerden birisi dedim. 'Ama oy vermeyi düşünmüyorum sana.' dedi. Nedenini sorunca dedi ki, 'Ben dilime oy vereceğim.' Dilim Kürtçe, ona oy vereceğim dedi. Tamam dedim, HDP'nin adaylarını da çağıralım dedim. Ben seninle Kürtçe konuşuyorum. Çağıralım, onlar da seninle bu Kürtçeyi konuşuyorsa kendi diline ver, ben bir şey demiyorum dedim. Bunlar bizim kültürümüzü bizden almaya çalışıyorlar. Bunlar bizim dilimizi, dinimizi, Kürtlerin tarihindeki her türlü misyonu zedelediler, zedeliyorlar. Bunlarla mücadele etmek lazım. Gençlerimizi bunların elinden kurtarmamız lazım. Fevzi Sevgili milletvekili olmuş, olmamış önemli değil. Olsak ne olacak? Biz zaten her şeyiz, dünyayı görmüş adamız. Ben 25-30 sene önce cumhurbaşkanının evinde yemek yemiş, başbakanlarla kalkıp oturmuş, bakanların sohbetinde bulunmuş bir insanım. Bürokraside halen devlette çok önemli bulunurum, çok üst düzey görevlerde bulundum. Bu çok önemli bir şey değil, şahıslarla ilgili değil. Bizim derdimiz başka. Bizim derdimiz gençlerimiz, bizim Siirt'imiz, Mardin'imiz, Diyarbakır'ımız, Ağrı'mız, Batman'ımız, Hakkari ve Şırnak'ımız. Biz istiyoruz ki çocuklarımız okusun, dağa gidip heder olmasın. Çocuklarımız iyi insan olsun, karakterli insan olsun. Kürt geçmişine, tarihine, Kürtlerin gerçek kimliğine sahip insanlar olsun. Kürt insanı Müslüman'dır, İslam'ın yolundadır, Hakk'ın, hakikatin yolundadır. Bunlar bizi zedelediler."

"Daire müdürlerinden pozisyon değiştirmeye çalışan kişileri de gördük"

Güvenlik korucularından bazılarının HDP'ye or verdiğini ileri süren Sevgili, yaşadıklarını anlattı.

Sevgili, konuşmasında, "Devlet neden güvenlik korucusu yapıyor bazılarını? Çok yerde gördüm, eleştirdim de. Devlet silahını veriyor, maaşını veriyor. Diyor ki sen benim namusumu temsil edeceksin. Beni koruyacaksın, senin adın güvenlik korucusu, vatanı, sınırı koruyacaksın. Bu güvenlik korucularının büyük bir çoğunluğunu tenzih ediyorum ama küçük ölçekte bazı yerlerde ful HDP'ye oy verdiler. Niye verdiler? Yine bu algıyla verdiler. Bu hükümet gitti, öbür hükümete zamana göre yer değiştirme pozisyonu alan çok insan var. Devlet memurlarından, daire müdürlerinden pozisyon değiştirmeye çalışan kişileri de gördük. Öyle bir yarış vardı." dedi.

"HDP Kürtlerin temsilcisi değil"

Sevgili, "HDP Kürtlerin temsilcisi değil. HDP'den vekil olanlardan kaç tanesi Kürtçe biliyor? Bunu cevabını versinler, ben başka bir şey istemiyorum. Marksizmin, Leninizmin, Sosyalizmin kucağına oturmuş insanlar, Kürt temsilcisi olamaz. Biz kabul etmiyoruz, reddediyoruz." ifadelerini kullandı.

Millet ittifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bölgeden fazla oy alamayacağını dile getiren Sevgili, "Diyarbakır'dan yüzde 70 bir daha rüyasında görmez." şeklinde konuştu.

"Ben sizin ğulamlığınıza talibim, beni ğulamlığınıza, hizmetçiliğinize seçin dedim"

Çarpıcı bir örnek vereceğini dile getiren Sevgili, Kurtalan'da gerçekleştirdiği mitingde yaşadıklarını da aktararak, şöyle devam etti:

"Kurtalan ilçesinde HDP yüzde 70 oy aldı son seçimde. Bakın ben Kurtalan'da yaşayan insanların neredeyse yüzde 90'ının beni çok sevdiğini biliyorum, hissediyorum. Beni görünce bir mutluluk saçıyor gözlerinden. Benim ailemin, babamın o memlekete çok büyük emeği var, katkısı var, 2 dönem vekillik yapmış, hizmet etmiş. Kimseye bir zararımız olmamış bizim. Yapmışsak iyi yapmışız, bize de yakışan budur. Elimizden gelmediyse de kardeş biz bunu yapamıyoruz, elimizden gelmiyor demişiz. Samimi bir şekilde çıktım, Kurtalan'da son gün miting yaptım. Dedim ki bu memleketin milletvekiline ihtiyacı var, bakın ben evin oğluyum, diğerleri dışarıdan geldi. Hatta şunu da söyledim, ya HDP bir vekil az çıkarsa bir kayıp değil ama benim vekil olmam çok önemli yani. Kurtalan için çok önemli yani. Ben sizin ğulamlığınıza talibim, beni ğulamlığınıza, hizmetçiliğinize seçin dedim. Bunu mikrofonda, mitingde söyledim. Yüzde 70 oy aldı HDP. Geçmişe göre çok oy artırdık ama arkadaşlar bu ideolojiyi bir sorgulayalım yani, niye? Bütün buradaki dostlarımıza, HDP'li kardeşlerimize de söylüyorum. Sorgulayın kendinizi, bir bakalım arkadaşlar. Vallahi yazık ediyorsunuz kendinize de memleketinize de ülkenize de. Bizim ülkemiz güzeldir. Türkiye'nin bütün illeri Kürt şehri zaten, ne istiyorsunuz yani?"

"Biz bir kardeşiz, biz bu ülkenin asli unsuruyuz"

"Biz bir kardeşiz, biz bu ülkenin asli unsuruyuz. Bir Türk kadar bu ülkenin her şeyinde hakkım var." diyen Sevgili, şu noktalara dikkati çekti:

"Kurtuluş Savaşı'nda, Rus harbinde, Ermeni isyanında mücadele etmiş ailemizi, dedemi Antalya'ya sürüyorlar. Bunu bütün Kürtler de bilsin, süren CHP ve buradan Antalya'ya kadar o yaşlı adamı elleri kelepçeli yaya götürmüşler. Şeyh Mahmudi Zokaydi. Çok büyük bir alim. Gün gün yazmış bu eziyetleri, hep ahırlarda yatırmışlar. Antalya Korkuetli'ne kadar aylarca sürmüş bu yolculuk. Sakallarını kestirmemek için verdiği paralar, zulümler..."

Editör: Admin Admin