“Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yolda ilk adımı oluşturan ve Milletimizin bağımsızlığı için kurtuluş meşalesini ateşlediği tarihin 10a4. yıl dönümünü milletçe hep birlikte kutlamanın sevincini yaşıyoruz.,
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'da başlattığı bağımsızlık mücadelesi, tarihe gömülmek istenen bir milletin tekrar doğuşu, özgür ve müreffeh yarınlara yürüyüşüdür.

Bağımsız ve özgür bir ülke olma yolunda başlatılan destansı yürüyüşün ilk adımı olarak kabul ettiğimiz 19 Mayıs, aziz milletimizin hürriyetinden vazgeçmeyeceğini, emperyalist güçlerin manda ve himayesi altına girmeyi her koşulda reddedeceğini, en zor şartlar altında bile özgür iradesine sahip çıkacağını tüm dünyaya ilan ettiği gündür.

Bugün bu duyguların yaşatılması için hepimize özellikle Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerimize büyük görevler düşmektedir.

Sevgili Gençler;

Sizler güçlü ve müreffeh bir Türkiye'nin teminatısınız. Bu nedenle nitelikli bir eğitim alarak en iyi şekilde yetişmeniz en önemli amacımızdır. 

Bu aziz vatanın ecdadımızdan bizlere emanet olduğunun idraki içinde, tarihe ve milli değerlerimize sadakatle sahip çıkarak, ülkemizi daha mutlu ve müreffeh bir geleceğe taşıyacağınıza inanıyorum. 

Unutmayalım, birlik ve beraberlik içinde bu kutlu topraklara ve tarihimize olan sevgimiz, güvenimiz ve bağlılığımız bizi birbirimize daha çok kenetleyecektir.

1919’da yakılan meşaleyi bugün Siirt ve ülkemizin her köşesinde taşıyan gençlerimiz, Cumhuriyetimizin ilelebet yaşayacağının teminatıdır.

Bu duygularla, bu anlamlı günü gençliğimize emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, İstiklal savaşımızın şehit ve gazilerini, isimsiz kahramanlarını rahmetle ve minnetle yâd ediyorum.

Geleceğimizin teminatı gençlerimizin ve tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum.”