AK Parti Siirt Belediye Başkan Aday Adayı Ömer Faruk Sevgi, adaylık verilmesi ve seçilmesi durumunda ilk iş olarak kentin imar sorununu çözeceğini bildirdi.

31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçimlerde AK Parti'den Siirt Belediye Başkan adad adayı olan Ömer Faruk Sevgi, kentin önünün açılmasının imar sorununun çözmekten geçtiğini ve bunun farkında olduklarını söyledi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Sevgi, Siirt'i de etkileyen bu depremlerin imarın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anımsattığını belirtti.

- "İLK İŞİM İMAR SORUNUNU ÇÖZMEK OLACAK"

Siirt'te de en büyük sorunun imar sorunu olduğunu açıklayan Sevgi, kısa vadede mevcut binaların depreme dayanıklılığını artırmak için denetim ve güçlendirme çalışmalarına hız vereceğini, dile getirdi.

Orta vadede yeni inşa edilecek binaları modern teknoloji ve mühendislik standartlarına uygun şekilde tasarlanması ve uzun vadeli olarak ise, kapsamlı bir şehir planlaması yaparak depreme dayanıklı altyapı ve bina stokunu artırmayı hedeflediğini açıklayan Sevgi, "Bu süreçte, yerel halkın da katılımını sağlayarak ortak akıl ve dayanışmayı öne çıkaracağım. Modern mühendislik standartlarına uygun, çevreye duyarlı ve depreme karşı güçlü yapılaşmayı destekleyen bir planlama yapmayı hedefliyorum. Bu, gelecek nesillere güvenli ve yaşanabilir bir şehir bırakmak adına önemli bir adım olacak. Belediye başkanlığı nasip olursa ilk işim imar sorununu çözmek olacak." dedi.

Siirt'te eski polis okulu bölgesinde şehir hastanesi konseptine uygun 400 yataklı bir hastane binasının yapımının hızla sürdüğünü belirten sevgi, buna rağmen 18. Madde uygulamasının yapılmaması nedeniyle bu alanlarda depreme dayanıklı bir yapılaşmanın başlayamadığını anlattı.

18. Madde uygulamasının kentteki konut fiyatları ve kira ücretlerini düşüreceğini ifade eden Sevgi, "Burada uygulanacak 18. Madde uygulaması ile kentin imarı rahat bir nefes alacak. Canlılık kazanacak inşaat sektörü sadece bu sektörü değil, bütün sektörleri harekete geçirecek ve kentin ekonomisi canlanacak." açıklamalarında bulundu.

Editör: Admin Admin