Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'den Siirt Milletvekili Adayı gösterdiği Mervan Gül, 20 yıl aradan sonra yeniden parlamentoya girmeye hak kazandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde 12 Aralık 1997'de Siirt'te vatandaşlara hitap ederken okuduğu Ziya Gökalp'e ait şiir nedeniyle 4 ay cezaevinde tutuklu kalan Erdoğan, AK Parti'nin 2002'deki genel seçimlerinde yüzde 34,6 oy oranıyla tek başına iktidara gelmesine rağmen siyasi yasağı nedeniyle milletvekili olamadığı için parlamentoya giremedi.

O dönemde AK Parti'den birinci sıradan aday olan ve milletvekili seçilen Mervan Gül, 9 Mart 2003'te Siirt'te yenilenen seçimlerde adaylıktan istifa ederek, milletvekilliği adaylığının önündeki engelin yasal düzenlemeyle kaldırılmasının ardından yerine aday olan Erdoğan, 9 Mart 2003'te Siirt'te yenilenen seçimlerde 22. Dönem Siirt Milletvekili oldu ve Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) girdi.

Erdoğan'ın ahde vefa örneği göstererek 28 Mart 2004 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde Siirt Belediye Başkan Adayı olarak gösterdiği Gül, belediye başkanı seçildi.

14 Mayıs'ta yapılan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde yeniden AK Parti'den Siirt Milletvekili Adayı olan ve resmi olmayan sonuçlara göre milletvekili seçilen Gül, yeni dönemde Meclis'teki yerini alacak.

"Hedefimiz Siirt'e hizmet etmek"

Mervan Gül,  seçmenlerin yüksek bir oranla sandık başına gittiği seçimlerin Türkiye'ye hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

Halkın birlik, beraberlik ve huzurdan yana tercihini yaptığını belirten Gül, "İnanıyorum ki halkımız, 28 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi'nde de yine aynı şekilde tercihini yapacaktır. Özellikle Siirt halkının sayın Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan'ı biliyor. Türkiye Yüzyılı'nda Erdoğan'ın çizmiş olduğu yolda halkımız tercihini kullandı. Hedefimiz Siirt'e hizmet etmek, Siirt'in hizmetkarlığını yapmaktır. Gençlerimizin sorunlarını biliyoruz. İşsizlikten tutun sportif ve kültürel faaliyetlere kadar onlara hizmet etmeye çalışacağız. Bundan sonra da Siirt'e hizmetin gelmesi için üzerimize düşenin fazlasını yapmaya çalışacağız. Allah bizleri utandırmasın." dedi.

Belediye başkanı olarak hizmet ettiği kentten milletvekili seçilmesinin kendisini onore ettiğini anlatan Gül, tüm Siirt halkının milletvekili olacağını ve herkese hizmet edeceğini aktardı.

"Sayın Cumhurbaşkanı'mızı seçmeden bu iş burada bitmez"

Erdoğan'ın Siirt'te okuduğu şiir nedeniyle hapse mahkum edildiğini anımsatan Gül, "Yiğit düştüğü yerden kalkar" diyerek Siirt halkının rekor bir destek verdiğini bildirdi.

28 Mayıs'taki Cumhurbaşkanı Seçimi'nde de aynı desteği beklediklerini belirten Gül, şunları kaydetti:

"Siirt, Cumhurbaşkanı'mız için çok önemli illerden biridir. Cumhurbaşkanı'mızın özellikle seçim sonuçlarını takip ettiği iller arasında Siirt var. Eniştesi olduğu Siirt'i seviyor, biliyor. Şu an meydanlardayız, bizim için seçim bitmemiş. Ev ev, kapı kapı gezeceğiz, elini sıkmadığınız, gönlüne girmediğimiz kimse bırakmayacağız. Siirt halkı teveccüh gösterdi, bizi milletvekili seçti ama bu bizim için yeterli değil. Sayın Cumhurbaşkanı'mızı seçmeden bu iş burada bitmez. Seçim çalışmalarımız kaldığı yerden devam ediyor."

AK Parti hükümetleri döneminde tüm Türkiye'nin olduğu gibi Siirt'in de her alanda büyük hizmetlerle buluştuğunu ifade eden Gül, bu hizmetlerin artarak devam etmesi için çalışacaklarını bildirdi.