Siirt’in Şirvan ilçesinin bazı köylerinde yaprağı meyvesinden daha fazla kazandıran asma yaprağı köylülerin geçim kaynağı haline geldi

Fıstık ve narın yanında üzüm üretiminin yapıldığı Siirt’in Şirvan ilçesinde, önemli tarımsal ürünlerden asma yaprağı hasadı başladı.

Siirt’te bağcılık son dönemde devletin desteklemeleriyle gelişti.

Şirvan ilçesinin Pirinçli ve Özpınar köyleri ve bağlı mezralarında kadınların yoğunlukta olduğu köylüler, sarma yapımında kullanılan üzüm yaprağını toplayarak aile bütçelerine katkıda bulunuyor.

Yaprağının meyvesinden daha pahalı olduğu üzüm yaprağının, ailelere yeni gelir kaynağı oluşturması vatandaşları bu işi yapmaya teşvik ediyor. Üzüm yapraklarını tek tok toplayan kadınlar, bunları güzel bir şekilde kazalara istifleyerek marketlere gönderiyor. Bazı aileler ise bunları evlerde salamura haline getirdikten sonra tükettiği veya sattığı belirtiliyor.

Köylüler, tayfi üzümünden toplanan yapraklar bölgeden çok talep gördüğünü, bu yıl ciddi anlamda bir gelir beklediklerini aktardı. Büyük bir özveriyle topladıkları yaprakları 30 TL’den sattıklarını, marketlerde ise yaprağın kilosunun 40 TL’den satıldığını aktardı.

Son dönemde devletin desteğiyle bağcılığın geliştiği ilçede geçen yıl Pirinçlik (Mavit) Üreten Eller Kadın Kooperatifi kurularak kadınların üretime katkıda bilinmesi sağlanmıştı.

Editör: Admin 02