Türkiye Cumhuriyeti Devle Demiryolları (TCDD) 5. Bölge Müdürlüğü, demiryolu hatlarında kimyasal ilaçlama yapılacağını açıklayarak, ilaçlamayı müteakip demiryolu hattının 10 metre yakınında 10 gün boyunca hayvan otlatılmaması ve ot hasadının yapılmaması uyarısında bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) 5. Bölge Müdürlüğü, demiryolu hatlarında kimyasal ilaçlama yapılacağını açıklayarak, ilaçlamayı müteakip demiryolu hattının 10 metre yakınında 10 gün boyunca hayvan otlatılmaması ve ot hasadının yapılmaması uyarısında bulundu.

TCDD 5. Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada,Kuruluşumuz bölgesi olan; Narlı- Malatya, Malatya-Kurtalan, Yolçatı- Tatvan, Malatya-Çetinkaya ve Van-Kapıköy istasyonları arasında, demiryolu hattının, altyapı ve üstyapı bileşenlerinin (platform, balast, travers vb) kalitesini ve hizmet süresini korumak ve uzatmak, demiryolu trafiğini kontrol etmek için hatta kurulu bulunan elektrikli ve elektronik cihazların çalışmasında oluşabilecek aksaklıkları ve tren trafiğine bağlı yangın tehlikesini önlemek amacıyla 01.06.2023-16.06.2023 tarihleri arasında belirlenen programa göre otla mücadele kapsamında kimyasal ilaçlama yapılacaktır.

Mücadelede kullanılan ilaçlar, insan ve hayvan sağlığını etkileyici özellik taşıması sebebiyle tehlike oluşturmaktadır. Belirtilen demiryolu hat kesimleri ile istasyonların çevresinde vatandaşların dikkatli olmaları gerekmektedir.

Demiryolu güzergahı ve yakınındaki arazilerde ilaçlama tarihlerinden itibaren 10 gün boyunca vatandaşların ilaçlama yapılan sahaya yaklaşmamaları, belirtilen yerlerde hayvanlarını otlatmamaları, ot hasadı ve arıcılık faaliyetlerinde bulunmamaları önem arz etmektedir.

Can ve mal emniyeti açısından ilaçlama yapılacak sahalara yaklaşılmaması gerekmektedir.

İLAÇLAMA PROGRAMI

Sıra No Tarih İlaçlama Yapılacak Hat Kesimi

1- 01.06.2023 Malatya Gar ve Müselles yollarının ilaçlanması

2- 02.06.2023 Malatya Gar dan Yolçatı Gar’ boş gidiş.Yolçatı-Diyarbakır Gar arası yolların ilaçlanması

3- 03.06.2023 Diyarbakır – Kurtalan Gar arası yolların ilaçlanması

4- 04.06.2023 Kurtalan Gar dan Bozdemir istasyonuna boş dönüş.Bozdemir-Mazıdağı arası yolların ilaçlanması ,Diyarbakır Gar’a boş dönüş.

5- 05.06.2023 Su ikmali,dizinin bakımı ve ilaçlanmaya hazırlanması.

6- 06.06.2023 Diyarbakır Gar dan Yolçatı Gar’a boş dönüş.Yolçatı-Elazığ Gar arası yolların ilaçlanması.

Editör: Admin 02