Siirt'in Şirvan ilçesinde meydana gelen maden kazasıyla ilgili gözaltına alınan 3 kişi adli kontrol tedbirleri kapsamında serbest bırakıldı.

Şirvan'ın Maden köyünde dün özel bir bakır madeninde 2'si mühendis, 1'i işçi 3 kişinin hayatını kaybettiği, 2 işçinin yaralandığı kazayla ilgili Şirvan Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma sürüyor.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan maden mühendisi Y.K, iş güvenliği uzmanı A.T. ve daimi nezaretçi D.A, jandarmadaki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi.

Savcılıktaki sorgularının ardından sulh ceza hakimliğine çıkarılan 3 kişi, yurt dışına çıkış yasağı konularak adli kontrol şartıyla salıverildi.

- Bilirkişi heyeti ön raporu

Cumhuriyet savcısı nezaretinde iş güvenliği uzmanı ile maden ve jeoloji mühendislerinden oluşan adli bilirkişi heyeti, göçüğe neden olan sorunun tespiti için olay yerinde inceleme yaptı.

Yapılan ilk incelemelerin ardından heyet tarafından hazırlanan ve savcılığa teslim edilen ön raporda, bu kapsamda herhangi bir kişinin veya kişilerin olayda bir ihmali olmadığının şu aşamada kanaatine varıldığı bildirildi.

Olayla ilgili savcılık aracılığıyla talep edilen belgeler sonucunda hazırlanacak detaylı bilirkişi raporu, 1 ay içerisinde cumhuriyet savcılığına teslim edilecek.

Siirt'in Şirvan ilçesinin Maden köyünde özel bir bakır madeninde meydana gelen kazada, maden mühendisleri Zekayi Can Çalık (32) ve Emre Gökduman (24) ile maden işçisi Orhan Gültekin (26) hayatını kaybetmiş, 2 işçi yaralanmış, Şirvan Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında maden mühendisi Y.K, iş güvenliği uzmanı A.T. ve daimi nezaretçi D.A. gözaltına alınmıştı.

Editör: Admin Admin