İlimizde üç ayrı noktada çıkan orman örtüsü ve anız yangınlarına ilişkin Vali Dr. Kemal Kızılkaya açıklama yaptı.

Vali Kızılkaya yaptığı açıklamada; ”Kıymetli Hemşehrilerim, Bugün ilimiz Merkez Tuzkuyusu Köyü civarında 23.06.2024 günü 17:10’ da anız yangını başladığı ihbarı alınmıştır. Söz konusu anız ateşi Havalimanı iç bölgesine de sıçrayarak yaklaşık 200 dönümlük bir alanda etkili olmuştur. Ayrıca aynı ateşin devamında Aktaş köyü mülki sınırları içerisinde tarlalar bölgesinde kullanılmayan boş bir eve de anız yangının sıçradığı tespit edilmiş olup Emniyet ve Jandarma TOMA’ larının desteği ve ekiplerimizin müdahalesi ile yangın kısa sürede kontrol altına alınmıştır.

 Kalender Dağı Cumaderi mevkiinde Botan Milli Parkı sınırında da 17:12 sıralarında Orman yangını  ihbarı alınmıştır.  Söz konusu yangının 20 dönümlük Ormanlık alanda örtü yangını şeklinde meydana geldiği tespit edilmiştir. Söz konusu yangına da süratle müdahale edilerek saat 20:00 itibari ile de söndürülmesi sağlanarak soğutma çalışmalarına başlanmıştır.

Merkez Yağmurtepe Köyü Beste Mevkisinde ise 17:27 de kullanılmayan arazide anız yangını başladığı ihbarı alınmıştır. Ekiplerimiz süratle intikal ederek yaklaşık 3 dönümlük alanda kuru otların yanarak etkili olduğu yangının söndürülmesini sağlamışlardır.

İlk belirlemelere göre her üç yangının da yıldırım düşmesi nedeniyle başlamış olduğu ekiplerimizce değerlendirilmektedir. Yangınlarda herhangi bir can kaybı ya da yaralanma olmamıştır. Olaylarla ilgili inceleme ve soruşturmalar başlatılmıştır.

Editör: Admin Admin