Siirt İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı psikolojik danışman ve rehber öğretmenlere yönelik teknik destek çalışması düzenlendi.

Siirt İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi ile Siirt Rehberlik Araştırma Merkezi’nin ortak başvurusunu gerçekleştirdikleri 2023 Yılı Dicle Kalkınma Ajansı Teknik Destek Programı başarılı bir şekilde sonlandırıldı. “Tanınan Çocuklar Mutlu Yarınlar” projesinin Psikolojik Testler Eğitimi Karabük Üniversitesi Öğretim Görevlisi Abdülkadir ILGAZ tarafından verildi. Bu özel etkinlik, eğitim sektöründe önemli bir dönüm noktasını temsil ediyor. Öğrencilerimizin geleceğini şekillendiren ve toplumumuzun temel taşları olan rehberlik öğretmenlerimize yönelik bu programın etkisi yakın zaman üzerinde öğrencilerimiz ve velilerimiz tarafından hissedilecektir.

Programın amacı, rehberlik öğretmenlerimize yeni beceriler kazandırmak, güncel eğitim trendleri hakkında bilgi sahibi yapmak ve en önemlisi, öğrencilerimize daha iyi rehberlik edebilmek ve onları daha iyi tanımak için gerekli kaynakları elde etmektir. Bu program, ilimizin eğitim alanındaki başarı hikayelerine bir yenisini eklememize yardımcı olacak ve keşfedilmemiş bir çok öğrencimizi keşfetmemize yardımcı olacaktır.

Programın kapanış törenine katılan ve katılımcılara sertifikalarını takdim eden Siirt İl Milli Eğitim Müdürü Salih Sadoğlu; “Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenleri gençlerimizin potansiyelini keşfetmelerine, hedeflerini belirlemelerine ve başarıya giden yolda rehberlik etmelerine yardımcı olan önemli figürlerdir. Onların mesleki gelişimlerini desteklemek, toplumumuzun genel eğitim kalitesini yükseltmek anlamına gelir. Bu nedenle, Dicle Kalkınma Ajansı'nın bu teknik destek programı, ilimizin eğitim sistemine önemli bir katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Ayrıca programın düzenlenmesine katkı sağlayan Dicle Kalkınma Ajansı'na, Rehberlik Araştırma Merkezine ve Ar-Ge Birimine teşekkür etti. Aynı zamanda, eğitim gören rehberlik öğretmenlerine de şükranlarını dile getirdi.

Siirt Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Kamil Beyan ise; “Tanınan ve mutlu çocukların yetiştiği toplumlarda huzur ve başarının olabileceğine dikkat çekti. Ayrıca İlimizde bulunan Psikolojik Danışmaman ve Rehber Öğretmenleri ile Özel Eğitim Öğretmenlerine daha fazla nasıl destek verebiliriz diye paydaşlarımızla sürekli istişarede bulunuyoruz. Eğitimlerimi sonunda alanda çalışan rehber öğretmenlerin daha yetkin olmaları amaçlıyoruz ve bu çalışmaların olumlu sonuçlarını ilerleyen süreçte hep birlikte alacağız” alacağız ifadelerini kullandı.