Siirt Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi ile Siirt Güzel Sanatlar Lisesi, "Şiirden Besteye Yolculuk" adlı program düzenledi.

Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öncülüğünde tertiplenen programa Siirt Vali Yardımcısı Sayın Abdülhamit MUTLU, Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Tekin ŞAHİN, Sayın İl Emniyet Müdür Yardımcısı, Ümit UĞURLU, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fevzi HANSU, Ziraat Fakültesi Dekanı Çetin KARADENİZ, Öğretim Üyeleri ve öğrenciler katıldı.

İlginin yoğun olduğu programın açılış konuşmasını Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin YAŞAR yaptı. Prof. Dr. YAŞAR,  samimi ve tamamen iyi niyetle öğrencilerle beraber programı düzenlediklerini ifade ettikten sonra Vali Yardımcısı Abdülhamit MUTLU Bey’e, diğer katılımcılara ve bilhassa Siirt Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerine, Okul Müdür Ahmet ONAY’a, müzik öğretmeni Mehmet Zakir ALP’a teşekkür etti. Prof. Dr. YAŞAR, Necip Fazıl’ın poetikasından söz ederek onun şiir anlayışının "Sırlar Dünyası"nı ve "Allah’ı aramak" üzerine kurgulandığını ifade etti.

Sunuculuğunu Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü birinci sınıf öğrencisi Dilek ŞEN’in yaptığı, Elif SAYLAM HASIRCI, Pelşin NOYAN, Yunus Emre KARAGÖZ’ün görev aldığı programda şiirleri bestelenen beş büyük şairin hayat hikâyesi, bestelenen şiirin hikâyesi slayt eşliğinde öğrenciler tarafından sunuldu. Ardından Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri şiirlerin bestesini okudular.  

Etkinlikte, aşağıdaki şairlerin şiirlerine yer verildi:

Orhan Seyfi Orhon’un hayatı ve Veda Busesi’nin hikayesi, 
Necip Fazıl Kısakürek’in hayatı ve Kaldırımlar’ın hikayesi

Yahya Kemal’in hayatı ve Sessiz Gemi şiirinin hikâyesi
Attila İlhan’ın hayatı ve Sultanı Yegah şiirinin hikâyesi

Ahmet Arif’in hayatı ve Haberin Var Mı şiirinin hikâyesi

Programın en güzel anlarından biri de engelli öğrencilere de görev verilmesi oldu. Sosyoloji öğrencisi ve aynı zamanda Engelsiz Yarınlar Topluluğunun Başkanı görme engelli Kader Korkmaz’ın Sultan-ı Yegah şiirini okuması büyük alkış aldı. Programın son şiiri, Ahmet Arif’in "Haberin Var Mı" şiirinin bestesi çaldığında konukların şarkı sözlerine eşlik etmesi dikkatlerden kaçmadı.

Programa Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri, Zeynep Çelepkolu, Kudret Fidan Taşkıran, Elif Seyhan şiir okumalarıyla, Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri, Hüsna Eren, Sinem Ensari, Devran Akan, Eren Çocuk, Davut Ene, Üveys Enüştekin hem sesleri hem de müzik aletlerini çalmalarıyla programa büyük katkı sağladılar.