Siirt'in Şirvan ve Pervari köylerinde eriyen karların ardından otların arasında ortaya çıkan mantarlar köylülerin geçim kaynağı oldu.

Şirvan ve Pervari ilçelerine bağlı köylerinde vatandaşlar, karların erimesi sonrası ortaya çıkan dağ mantarlarını toplamaya başladı. Topladıkları dağ mantarlarını Siirt merkeze götüren köylüler, burada 150 ile 200 liradan sattıkları ürünlerden elde ettikleri paralarla geçimlerini sağlamaya başladı.

Dağ yamaçlarında otların arasında yetişen mantarları satmak için topladıklarını belirten köylülerden Cengiz Yıldız, aile bütçesine katkı sağlamak için sabahın erken saatlerinde mantar toplamaya gittiklerini, topladıkları mantarları şehir merkezine getirerek sattıklarını söyledi.

Dağ mantarının besin değeri oldukça yüksek olduğunu belirten Şirvan Elmadalı köylülerinden Orhan Beyan ise, lezzet ve şifa kaynağı mantarın birçok derde deva olduğunu kaydetti. Beyan, “Otların içinde çıkıyor. Çok sağlıklı bir mantar. Tadı etten daha lezzetli daha sağlıklı, kilosu 200 liraya katar satılıyor” diye konuştu.