Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Üretim Planlaması politikası kapsamında su verimliliğinin arttırılması, su tasarrufunu sağlanması ve kaliteli kaba yem ihtiyacının karşılanması amacı ile hayvansal üretime katkı sağlamak üzere  Lenox kaba yem bitkisinin Siirt İlinde ilk kez denemesi gerçekleştirildi.

Siirt İli Kurtalan İlçesinde Kırsal Kalkınma Yatırımları kapsamında % 50 hibe ile kurulan yatırımcı Veysi Erkan’a ait 200 başlık büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılan tesiste kurulan  Lenox kaba yem bitkisi.

PEKİ; LENOX YEM BİTKİSİ NEDİR?

Ekimi yapılan Lenox yem bitkisinin yeşil ot verimi dekar başına  ortalama 6000 kg, bitki boyu 150-200 cm., gövde-sap kısmında %18, yapraklarında %22 oranında ham protein  olmakta, hem yeşil ot, hem kuru ot, hem de silaj olarak kullanılabilmektedir.

Lenox (yem şalgamı) kaba yem bitkisi; toprak seçiciliği olmayan, su ihtiyacını kış ve ilkbahar yağmurlarından karşılayabilen ve -19℃’e soğuğa kadar dayanıklı, yonca yem bitkisi kadar kaliteli bir kaba yem bitkisidir. Lenox kaba yem bitkisi süt verimi ve süt kalitesini arttırmaktadır.