Siirt, Batman ve Bingöl Filistinlilere destek amacıyla gösteriler düzenlendi.

Batman'da Düşünce ve İnanç Özgürlüğü Platformu öncülüğünde yapılan etkinliğe katılanlar Filistin bayrakları ve pankartlar taşıdı. Bingöl'de İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu üyeleri Gazze'ye yönelik saldırıları protesto etti. Siirt'te ise HÜDA PAR İl Başkanlığı öncülüğünde İsrail kınandı.

Batman, Bingöl ve Siirt'te Filistinlilere destek amacıyla gösteriler düzenlendi, dualar edildi.

Batman Düşünce ve İnanç Özgürlüğü Platformu öncülüğünde Gülistan Caddesi'nde bazı sivil toplum kuruluşları ile siyasi partilerin de desteğiyle etkinlik yapıldı.

Etkinliğe katılanlar, Filistin bayrakları ve pankartlar taşıdı.

Platformun Dönem Sözcüsü Abdurrahim Demirtaş, burada yaptığı açıklamada, daha önce hep İsrail'in saldırılarını protesto etmek için toplandıklarını fakat bu kez Filistin'e destek amacıyla toplandıklarını belirtti.

Her daim Filistinlilerin haklı davalarının yanında olduklarını vurgulayan Demirtaş, şöyle konuştu:"Bunca zamandır bu meydanlarda İsrail'in zulümlerini telin için toplandık, zalimlere karşı nefretimizi haykırdık. Kardeşlerimizin acısını yüreğimizde hissederek duaya durduk, kıyama kalktık. Fakat bugün başka. İşte bugün büyük bir sevinçle, Kudüs'ün, Mescid-i Aksa'nın özgürlüğüne giden yolda elde edilen bu büyük başarıyı kutlamak için buradayız."

Siirt'te HÜDA PAR İl Başkanlığı öncülüğünde Güres Caddesi Sancaklar Ortaokulu önünde toplanan vatandaşlar İsrail'i kınadı.Grup adına açıklama yapan HÜDA PAR Merkez İlçe Başkanı Salih Evin, İsrail'in Filistin halkına ve topraklarına yönelik sistematik işgal ve katliam uyguladığını belirterek, Filistin halkının bunun karşısında meşru müdafaa hakkını kullandığını ifade etti.

Açıklamanın ardından Kur'an-ı Kerim okundu, dua edildi. Filistin lehine slogan atan grup daha sonra dağıldı.