Siirt'te emekli öğretmen Vedat Güneş (63), özel bir bankadaki hesabından 250 bin lira kredi çekilerek dolandırıldığı iddiasıyla davacı oldu.

Hafta sonu e-posta adresine gelen ileti üzerine emekli maaşını aldığı özel bankadan adına kredi çekildiğini öğrenen Güneş, yaptığı incelemede, çekilen paranın saat 04.00 ila 05.00 sıralarında başka özel bir bankadaki hesabına aktarıldığını, buradan da yirmişer bin lira şeklinde toplam 200 bin liranın bir elektronik para ve ödeme hizmetleri şirketine gönderildiğini öğrendi.

Bankayla iletişime geçen ve durumu bildiren Güneş, çözüm bulamaması üzerine polise ve adliyeye başvurarak şikayetçi oldu.

Vedat Güneş, kredi limiti 70 bin lira olan bankadan adına 250 bin lira çekilmesine anlam veremediğini söyledi.

Hafta sonu uyandığında, "Kendi isteğinizle çektiğiniz krediyi güle güle kullanın." iletisiyle karşılaştığını dile getiren Güneş, "Bu iletiyi görünce hayret ettim. Bankayı aradım, para çekilmiş denildi ama bilgi verilmedi. Çünkü hesabımda bloke vardı. Bunların hiç birinden haberim yoktu. Pazartesi günü bankaya gittiğimde bana 250 bin lira çekilmiş ayrı ayrı diğer banka hesabıma yirmişer bin liradan para gönderilmiş. O diğer bankadan da başka bir şirkete aktarılmış. Bu işlemlerin hiçbirinden haberim yok. Ne bana bildirildi ne telefonuma bir şey geldi. Ertesi gün karakola ve savcılığa başvurdum." dedi.

Bankaya güvenerek emekli maaşını oradan aldığını ifade eden Güneş, bu durum karşısında ne yapacağını şaşırdığını belirtti.

Kredi limitinin 70 bin lira olduğunu aktaran Güneş, şunları kaydetti:

"Nasıl olurda gece yarısı saat 04.00'te 250 bin lira benden habersiz kredi vermişler bilemiyorum. Olur mu öyle şey? Onun için ben bankadan da şikayetçiyim. Ben onlara güvenip maaşımı oradan çektim. Onlar benim emniyetimi sağlayamadı. Her iki bankadan da şikayetçiyim. 500 liralık alışverişte bile dekont gönderiyorlar, onay istiyorlar. Öbür bankadan 10 EFT yapılıyor, bana ne şifre, ne mesaj ne dekont geliyor. Nasıl oluyor? Paranın gönderildiği şirketle iletişime geçtim, kimlik bilgilerimin doğrulanmasına rağmen bilgi verilmedi. Onları aradım 'bilgi veremiyoruz gidin savcılıkta şikayet edin' diyorlar. Orada neler yapıldığını bilmiyorum."

"Devlet büyüklerimize sesleniyorum, rica ediyorum. Mağduriyetimizi görsünler, Siirt'te sadece ben değil birkaç kişi var. Eskiden telefon dolandırıcılığı vardı şimdi banka dolandırıcılığı çıktı. 250 bin lira verilir mi? Veriyorsanız beni arayın ya da beni çağırıp imza attırın." ifadelerini kullanan Güneş, mağduriyetinin giderilmesini istedi.