Siirt'te baharın gelişiyle yüksek kesimlerde yetişen ve birçok hastalığa şifalı olduğuna inanılan kenger, soryaz bitkileri seyyar tezgahlarda yerini aldı.

Her yıl ilk baharla birlikte dağlarda eriyen karın altında çıkan bu bitkiler köylüler tarafından toplanan şehre getiriliyor. Buralarda seyyar tezgahlarda çuvallarda satılan ve şifalı olduğuna inanılan kenger, soryaz ve kari ve peynir yapımında kullanılan sirik otları vatandaşlardan rağbet görüyor.

Kalitesine ve çeşidine göre kenger 20 ile 30 TL, soryaz 40-50 TL, sirik otu da 50 TL'den piyasada alıcı buluyor.

Doğal otlarının sağlık açısından büyük faydası olduğuna inanan vatandaşlardan Ahmet Cengiz, "Her yıl bu aylarda piyasaya tüm yabani otlar çıkıyor. Bu otların sağlık açısından büyük faydası olduğuna inanılıyor. Aydınlar Caddesinde seyyar tezgahlarda satılan bu ürünleri kilolarca ayıp yemeklerde kullanıyoruz. Bazı otlar peynir yapımında kullanılıyor. Bazı otlar da yemek olarak kullanıyoruz." dedi.

Dağların yüksek kesimlerinde yetişen kenger, soryaz gibi otları toplayarak çarşı merkezinde tezgâhlarında satışa sunan satıcılar, müşterilerinin ilgisinden de memnun olduklarını söyledi.