Uzun bir kuraklığın ardından Siirt genelinde etkili olan yağışlar tarım alanlarının nemlendirirken, yağışların devam etmesi üreticinin yüzünü güldürdü.

Siirt Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat, son bir haftada yağan yağmurun toprağı beslediği gibi hububat başta olmak üzere tüm bitkiler için gübreden daha değerli olan yağışların devam etmesini dilediğini söyledi.

Yağışların devam etmesiyle sulu tarımında sıkıntı yaşanmayacağını dile getiren Günbat, “Değerli çiftçi kardeşlerim Kurtalan ve birçok ilçelerde kurak olarak geçiyordu ama bugün yağan yağışların ilimize çiftçimize hayırlı uğurlu olsun. İnşallah beklenen ve istenen yağışlar yağacaktır. Şuanda ekinler için bahçeler için yağan yağış yeterli miktardadır. Ama halen kaynak sularımız, kuru dereler akmamıştır. Bunlarında yağmura bağlı oldukları için inşallah bu yağmurlar devam eder ve korkmuş olduğumuz bu kuraklık ilimizde ülkemizde yaşanmamasını Allah’tan diliyorum. Şuan yağan yağmur çiftçilerimizi memnun etmiştir. Bizi de memnun etmiştir. İnşallah bu yağmurlar devam eder. Bütün kaynak sularımız açılır sular derelerimizde akar. Şuanda çok memnunuz bu yağmurlardan inşallah arkası gelir” dedi.