Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Saba Samatya Ölmez, akademisyenler ve öğrenciler, "22 Mayıs Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü" dolayısıyla temizlik personeliyle fakülte bahçesinde bir araya geldi.

Doç. Dr. Mehmet Fidan, bu özel gün hakkında bilgi vererek, öğrencilerin çevre temizliğine dikkat etmesinin önemini anlattı, ardından ellerinde çöp poşetleriyle hem yeşil alanlarda hem de yürüyüş yollarında temizlik çalışması yapan öğrenciler, 15 poşet çöp topladı.

Prof. Dr. Saba Samatya Ölmez, üniversitenin akademik personeli ve öğrencileriyle doğaya olan saygı ve sorumluluklarını bu etkinlikle göstermeyi amaçladıklarını söyledi.

Bu tür etkinliklerin öğrencilerin çevre bilincini artırdığını ve çevreyi daha yaşanabilir hale getirdiğini belirten Ölmez, "Son zamanlarda çevreyi kirletme yönünde bir bilinçsizlik var. Biz de öğrencilerimizle birlikte yerleşkedeki fakültenin çevresindeki çöpleri topladık. Sigara izmaritinden plastik yiyecek atıklarına kadar her şeyi temizledik," dedi.

Gençlerde çevre temizliği kültürünü daha da artırmayı hedeflediklerini ifade eden Ölmez, şu şekilde devam etti:

"Burada gördüğümüz çiçeklere, toprağa karşı bile sorumluluğumuz var. Toprağa da saygılı olmalıyız. Bunun içindeki canlılara ve hayvanlara da saygımız olması gerekir. Çünkü onların da temiz bir çevreye ihtiyaçları var. Bugün 22 Mayıs Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü. Biz de biyolojik varlıklarız ve buradaki her şey biyolojik varlık. Bunların hayatlarını sürdürebilmeleri için ortamlarının temiz olması gerekir. En büyük düşmanlarımız bin yıl ömrü olan plastiklerdir. Bir sigara izmariti sadece selülozik lif içermiyor, mikroplastikler de içeriyor. Oradan geçen bir karıncanın hayatıyla oynuyorsunuz. Bu sebepten ötürü herkesin daha duyarlı ve dikkatli olması gerekiyor. Akademisyen ve öğrencilerimize bu anlamlı etkinlikten dolayı teşekkür ediyorum."

Prof. Dr. Hüseyin Yaşar da öğrencilerle gerçekleştirdikleri temizlik etkinliğinin oldukça anlamlı olduğunu belirtti.

"Attığımız her çöp, her naylon bitkilere, canlılara ve özellikle insan yaşamına dolaylı ve dolaysız etkisi vardır," diyen Yaşar, herkesin temiz bir çevre için elinden gelen gayreti göstermesi gerektiğini vurguladı.

Öğrencilerden Şahin Akiz de hocaları ve arkadaşlarıyla kapsamlı bir temizlik yaptıklarını belirterek, "Bugün farkındalık oluşturmaya çalıştık. Herkesin bir farkındalık kazanması için önemli bir çalışma olarak görüyoruz" dedi.

Öğrencilerden Esma Nur Taş da bugünden itibaren çevre temizliğine daha fazla dikkat ettiğini belirterek, şunları ekledi:

"Üniversiteye gelirken etrafta çöplerle karşılaşıyoruz. Bunların bizler tarafından atıldığını biliyoruz. Hep birlikte topladığımız için mutluyuz, çok güzel bir hafta oldu. Umarım herkes bu farkındalığı sürdürür ve sadece bir günlük kalmaz. İleride bugün aklıma gelecek ve çöp atmaktan çekineceğim, atanları da uyaracağım."

Temizlik personeli Abdulgaffar Işık da öğrencilerin kendilerine verdiği desteğin anlamlı olduğunu belirterek, akademisyen ve öğrencilere teşekkür etti.

Editör: Admin Admin