Siirt Üniversitesi mezuniyet töreni, Filistin'e destek mesajlarıyla dikkat çekti. Kezer Yerleşkesi Stadyumu'nda gerçekleşen törende 3 bin 550 öğrenci mezuniyet sevinci yaşadı.

Eğitim Fakültesi öğrencileri, geçiş töreninde fakülte pankartı yerine, "Ant olsun ki Gazze'yi unutmayacak nesiller yetiştireceğiz" yazılı bir pankart açarak Filistin'e desteklerini gösterdi. Bazı öğrenciler de, "Gazze'de okullar bu sene mezun veremedi", "Mezunu olmayan şehir Gazze", "Soykırıma dur de" ve "Çocuklar uyurken susulur, ölürken değil" yazılı dövizler taşıyarak İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etti. Tören sırasında Filistin bayrakları da taşıyan öğrenciler, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından duygusal anlar yaşattı.

Vali Kemal Kızılkaya, törende yaptığı konuşmada mezun olan öğrencileri tebrik etti ve Filistin'de yaşanan zulmün kalplerini acıttığını belirtti. "Hepimiz en derin şekilde bu zulmü lanetliyoruz ve bir an önce kardeşlerimizin bu zulümden kurtulmasını diliyoruz." dedi.

Mezun öğrencilere seslenen Kızılkaya, üniversite eğitiminin sona ermesiyle hayatın yeni bir başlangıç sunduğunu vurguladı. "Hayat dediğimiz, son zannettiğimiz yeni başlangıçlardan ibarettir." diyen Kızılkaya, gençlere işlerini severek yapmalarını, yüksek iş ahlakına sahip olmalarını ve disiplinli, özgüvenli olmalarını tavsiye etti.

Kızılkaya, "Artık bundan sonra profesyonel hayata, iş hayatına atılacaksınız. İşinizi severek yapın ve hangi işle uğraşırsanız uğraşın işinizi iyi yapın. İşini iyi yapan insanlar hem kendisini hem de çevresindekileri mutlu eder. İş ahlakınız yüksek olsun. Her şeyin başı ahlak. Ahlak olmayan bir yerde maalesef kaliteden ve işin doğru yapıldığından emin olamayız. Disiplinli, özgüvenli olun. Rabb'im bahtınızı açık eylesin." ifadelerini kullandı.

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, konuşmasında Filistin'deki zulme değinerek, "Bir tarafımız yaralı başlıyor konuşmamız, bir tarafımız Filistin'de. Akan kanın, yaşanan zulmün bir an önce bitmesi için dua ediyoruz ve yapılan zulmü buradan bir kez daha kınıyoruz." ifadelerini kullandı.

Mezun olan yabancı uyruklu öğrenciler adına konuşan Mühendislik Fakültesi öğrencisi Hamza Eşref El Saidu, Filistin halkının yaşadığı zorluklara dikkat çekerek, "Filistin halkı, tarihi ve kültürüyle hepimizin kalbinde özel bir yer tutuyor. Bugün burada Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu güçlü bir şekilde ifade etmek istiyorum." dedi.

Törenin sonunda fakülte ve yüksekokullarda dereceye giren öğrencilere başarı belgeleri verildi. Törene, akademisyenler ve mezun olan öğrencilerin aileleri katıldı.

Editör: Admin Admin