Siirt Üniversitesi, İsrail'e destek veren markaların satışının durdurulduğunu açıklamasına rağmen Coca Cola sevdasından vazgeçemedi.

Her gün yeni bir skandalla gündeme gelen Siirt Üniversitesi, 6 Kasım 2023'te İsrail'in Gazze'ye yönelik vahşeti nedeniyle İsrail'e destek veren markaların ürünlerinin satışı durdurulduğunu kamuoyuna açıklamıştı.

Üniversite, yaklaşık 4 ay önceki açıklamasında, "Siirt Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ile Siirt Üniversitesi İktisadi İşletmesi bünyesindeki tüm tesislerde İsrail menşeli ürünler ve İsrail'e destek verdiği bilinen markalar satılmamaktadır" şeklinde basın açıklaması yapmıştı.

Bununla da kalmayan ve İsrail'e yönelik tepkilerinde daha fazla kararlı olduğunu göstermek amacıyla başka bir çalışmaya imza atan Siirt Üniversitesi, 18 Aralık'ta ise "İsrail'e Karşı Boykota Yerli Çözüm SİÜ'den başlığıyla yaptığı açıklamada, "İsrail menşeili ürünlerin boykot edildiği bu dönemde Siirt Üniversitesi olarak, İslam dünyasının içinde bulunduğu şartları da dikkate alarak bilgili, cesaretli ve samimi olmaya mecburuz. Küresel pandemi döneminde olduğu gibi yine bu dönemde de elimizi taşın altına koyarak uygulamaya geçen çözümler ürettik ve üretmeye de devam edeceğiz. Bu anlamda 'İsrail ürünlerine alternatif bulamıyoruz' diyen herkesi Siirt Üniversitesi tarafından üretilen yerli ve milli ürünlerimizi kullanmaya davet ediyorum. Kısaca İsrail'e Karşı Boykota Yerli Çözüm SİÜ’den." sözleri paylaşılmıştı.

Siirt Valisi Kemal Kızılkaya ve değerli hemşehrimiz Prof. Dr. Yasin Aktay'ın huzurunda bu açıklamayı yapan üniversite, onların yanında verdiği kararı resmen çiğnedi.

ÜNİVERSİTE, MİLLETLE DALGA MI GEÇİYOR?

Siirt Üniversitesi, İsrail'in kadın erkek, genç yaşlı, çoluk çocuk demeden Gazze'ye yönelik saldırılarına karşı bu kararlı açıklamalarına rağmen Coca Cola sevdasını sürdürüyor.

Siirt halkına ve tüm kamuoyuna "BOYKOT" kararını açıklayan Siirt Üniversitesi, milletle adeta dalga geçercesine İsrail destekçisi ürünleri satmaya devam ediyor.

Bugünlerde büyük yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelen Siirt Üniversitendeki kantinlerde de Coca Cola markası satışı yapılıyor.

Dolapları üniversite koridorlarında sergilenen bu markanın ürünleri de dolapta yer alıyor. Üniversitenin samimiyetsiz duruşu, tepkilere neden oluyor.

Editör: Admin Admin