Siirt'te toplanan vatandaşlar, düzenledikleri yürüyüşle İsrail'in Gazze'deki saldırılarını protesto etti.

Kentte bir araya gelen siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütleri, Abdulhakim Sancak Çarşı Camisi önünde bir araya geldi.

Filistin ve Türk bayrakları ve "Kahrolsun İsrail, yaşasın özgür Filistin", "Filistin halkı yalnız değildir", "İnsanlık ölüyor dünya seyrediyor" ve "Soykırıma hayır" yazılı dövizler taşıyan katılımcılar, Güres Caddesi'nde "Siirt'ten Filistin'e destek İsrail'e Lanet Yürüyüşü" düzenledi.

İsrail ve ABD karşıtı slogan attı, tekbir getiren katılımcılar, 15 Temmuz Demokrasi Meydanında toplandı.

Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adnan Memduhoğlu, burada yaptığı konuşmada, Mescid-i Aksa, Kudüs ve Gazze ile buradaki hastanelerde vahşice katledilen masum bebekler için bir araya geldiklerini söyledi.

Mescid-i Aksa ve çevresindeki mübarek Filistin topraklarının Hz. Ömer döneminde İslam'la müşerref olmuş ve 13 asır boyunca İslam adaletiyle yönetilmiş bir İslam diyarı olduğunu dile getiren Memduhoğlu, "Müslümanların tefrikası ve dağılmışlığından yararlanan İsrail terör güruhunun emperyalist küfür güçlerinden aldığı cesaret ve destekle Müslümanları yopyekün bir katliama tabi tutarak kadın, çocuk, sivil demeden öldürmüş, ablukaya aldığı Gazze'yi yakıp yıkmaya girişmiş ve cami, okul, hastane gibi tüm kurumları yerle yeksan etmiştir." dedi.

Siyonizmin yaptığı bu barbarlıktan ilk hedefinin Tevrat adına uydurdukları arz-ı mevud olan Nil ve Fırat arasındaki toprakları kapsayan büyük İsrail devletini kurmak olduğunu aktaran Memduhoğlu, nihai hedeflerinin ise insan kılığındaki yaratıklar olduğuna inandıkları tüm insanlığı köleleştirip "seçkin ırk" olarak gördükleri Yahudi milletine hizmetkar kılmak olduğunu anlattı.

Siyonizmin sadece Müslümanların değil tüm insanlığın azılı düşmanı olduğunu vurgulayan Memduhoğlu, şunları kaydetti:

"Siyonist terör örgütü İsrail ile mücadele etmek ve Filistinli mazlumların yanında yer almak sadece Filistin ve Arapların değil tüm Müslümanlığın davasıdır. Hatta bunun da ötesinde izan ve vicdan sahibi bütün bir insanlık aleminin ortak davasıdır. Kimden gelirse gelsin zalimin karşısında durmayı ve kime yapılırsa yapılsın mazlumun yanında olmayı şiar edinen Siirt halkı olarak son günlerde masum Gazze halkına karşı savaş suçunun her türlüsünü hunharca işleyen terör güruhu İsrail'e karşı kınama, lanetleme, yas ilan etme gibi tepkilerin merhalesi çoktan aşıldığına, somut adımların atılmasının vaktinin geldiğine inanmaktayız."

Program, İl Müftüsü Şakir Pinal'ın saldırılarda hayatını kaybedenler için dua etmesiyle sona erdi.

Yürüyüşe, AK Parti İl Başkanı Ekrem Olğaç, MHP İl Başkanı Cengizhan Tükenmez ve HÜDA PAR İl Başkanı Abdulhakim Tekin, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, meslek örgütlerinin temsilcielri ve toplumun her kesiminden binlerce vatandaş katıldı.