Özel olarak yapılan kuyularda gece saatlerinde pişirilen ve gün ağarmadan satışa sunulan büryan kebabı, Siirt'in yaklaşık bir asırdır vazgeçilmeyen lezzetlerinden biri.

Özel yapılan kuyularda ateşte yaklaşık 1 buçuk, 2 saatte pişirilen ve gün ağarmadan satışa sunulan büryan kebabına bayram tatili için gelen misafirler yoğun talep gösteriyor.

Büryan ustası Murat Kayaalp, 3 metre derinliğinde ve bir metre genişliğindeki kuyularda kuzu etinin 02.30'da yakılan odun ateşinde 2 saat pişirilmesiyle hazırlandığını söyledi. Kayaalp, “Dördüncü kuşak olarak büryancılık sektörünü devam ettirmekteyiz. Bayramın ve baharın gelişiyle beraber kuzu etlerimiz çıktı. Mevsimdeki iki et çeşidi kullanıyoruz. Bunlardan bir toklu eti diğeri kuzu eti. Kuzu etini sonbaharın gelişiyle birlikte yapmaktayız ve müşterilerimizin de en çok tercih ettiği kuzu etidir. Yaklaşık olarak 33 yıldır bu meslekteyiz. Dördüncü nesil olarak bu işi yürütmekteyiz. Her geçen gün büryan kebabımızı daha iyi yerlere getirebilmek için güzel sunumlar yapabilmek için çalışıyoruz” dedi.