Siirt Belediye Başkan Başdanışmanı M. Şefik Erden, üç ayların başlangıcı ve Regaip Kandili nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Erden mesajında; İslâm âlemi olarak 11 Ocak 2024 Perşembe gününü Cuma’ya bağlayan gece mübarek Regaib kandili idrak etmiş olacağız. 12 Ocak 2024 Cuma gününü Cumartesi’ye bağlayan gece ise, rahmet, bereket ve mağfiret iklimi mübarek üç ayların ilki olan Recep ayına girmenin huzur ve mutluluğunu yaşamış olacağız.

​İslam dünyasında her yıl manevi bir iklimin hüküm sürdüğü ve ramazan bayramıyla sona eren üç aylar, Müslümanlara dini hissiyat ve ibadet yoğunluğu eşliğinde gündelik hayatlarını sorgulama, yenileme ve zenginleştirme fırsatı sunmaktadır. Üç ayların faziletine dair Hz. Peygamber’den nakledilen rivayetlerin yanı sıra dini kültürde mübarek sayılıp kutlanan Regaib, Mi’rac, Berat ve Kadir gecelerinin bu aylarda yer alması üç aylara ayrı bir önem verilmesine, ibadet, dua, zikir ve hayırlı işlere daha fazla meşgul olunarak dini duyarlılığın daha yoğun olarak yaşanmasına zemin hazırlanmıştır.

​Üç ayların ilki olan Recep ayı girdiğinde Peygamber Efendimiz (s.a.s), ‘’Allah’ım!Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.’’diye dua ve yakarışta bulunmuştur.

​​Bu duygu ve düşüncelerle Aziz milletimizin ve âlem-i İslâm’ın mübarek üç aylarını ve Regaib Kandillerini tebrik ediyor; üç ayların gelişiyle birlikte gönüllerimizi huzura kavuşturan rahmet, mağfiret ve bereket ikliminin, ülkemizden başlayarak dalga dalga tüm insanlığı kuşatmasını, hidayet, barış ve huzuruna vesile olmasını, bu mübarek gün, gece ve aylarda yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların kabul olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum ifadelerini kullandı.

Editör: Admin 02