Her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında gerçekleşen haftada vatandaşlarda afetler konusunda bir bilinç ve farkındalık oluşturması amaçlanıyor. AFAD İl Müdürlüğü yetkilileri yaptığı açıklamada, afetler konusunda ilgili kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerinin yanı sıra vatandaşların da bu konuda duyarlı ve bilinçli olması gerektiğini söyledi.

AFAD’ın deprem, sel, yangın ve benzeri her türlü afette yalnız ülkemizde değil de dünyanın her yerinde ki insanların yardımına koştuklarını belirten AFAD yetkilileri, “Biz AFAD olarak dünyanın her yerinde meydana gelen her türlü afette zor durumda olanların yardımına koşuyoruz. Ancak bu çalışmalar kadar önemsediğimiz bir başka çalışma da vatandaşlarda bu konuda bilinç ve farkındalık oluşturmaktır. Bu amaçla her yıl 1-7 Mart haftasında yoğun çalışmalar yapıyoruz. Afetleri önlemek veya en az zararla atlatmak için bu gereklidir” Dedi.

Yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren AFAD yetkilileri, afet farkındalık eğitiminde Siirt’in ülke genelinde ilk on il arasında yer aldığını, 49 okulda uygulama yapıldığını ve bu güne kadar 55 bin kişiye eğitim verildiğini belirtildi.