Siirt'te, Mart ve Nisan aylarında etkili olan yağmur, çiftçinin yüzünü güldürdü. Ürünlerde rekolte yükselmesi bekleniyor.

Ocak ve Şubat aylarında kuraklık yaşanması nedeniyle ürünlerden bekleneni alamayan çiftçilerin Mart ve Nisan aylarında yağan yağmurlarla birlikte yüzü güldü. Siirt Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat, Ocak ve Şubat ayında beklenen yağışların gelmediğini, şehir genelinde son günlerde etkili olan yağışlarla birlikte kuraklık sorununun ortadan kalktığını söyledi. Yağışların bu şekilde devam etmesi ve özellikle Nisan ayı boyunca yeterli yağışları alınması durumunda Siirt'te tarımsal kuraklık yaşanmayacağını ifade eden Günbat; mercimek, buğday, mısır, arpa gibi ürünlerin bol olacağını dile getirdi.

Günbat, "Siirt'te yağmurların kış boyu yağmadığını ve kuraklık tehlikesiyle baş başa kaldığımızı artık uykularımızın kaçtığını ifade etmiştik ama Allah'a şükürler olsun. Mümin insanların dualarıyla Mart ayı boyunca yağmurlar eksik olmadı. Şimdi Nisan ayına girdik. İnşallah Nisan ayı boyunca da yağmurlar devam eder. Bu durum verimlilik ve kalite olarak ilimizin tarımına büyük katkı sağlar. Onun için yağmurların Nisan ayı boyunca devam etmesi hatta yer altı suların çoğalması, kuru derelerin akması, suyu kesilen çeşmelerden tekrar suyun akmasını bekliyoruz" dedi.