Limak Holding'in ihalesini üstlendiği İspanya’nın ünlü spor kulübü Barcelona’ya ait Spotify Camp Nou’nun yenilenme projesinde temel atıldı.

Limak’ın tesisin anahtarını bugün alarak inşaat sürecini fiilen başlatacağı proje, toplam 1 milyar Euro'ya mal olacak.

Barcelona Spor Kulübü için de tarihi bir ihale olan ünlü Spotify Camp Nou Stadı'nın yeniden inşasını üstlenen Limak Holding için süreç fiilen başladı. Tesisin anahtarını bugün teslim alacak olan Limak yönetimi, 1 milyar Euro'ya mal olacak stad inşası için Türkiye'den bin işçi getirecek.

İspanya’daki Katalan Bölgesi’nin milli takımı olarak da tanımlanan Barcelona Spor Kulübü’ne ait Spotify Camp Nou Stadı’nın tünelinden yeşil sahaya çıkanları karşı cephedeki tribünde yazılı bir slogan karşılar. Koltuklara tribünün bir ucundan diğer ucuna kadar yazılmış “Més que un club”, Türkçe’ye ‘Bir kulüpten daha fazlası’ ifadesi ile çevrilen Katalanca sözler, Barcelona Spor Kulübü’nü yakından tanıyanlar için hiç de şaşırtıcı değildir.

Spotify Camp Nou Stadı’nın ihale süreci Limak açısından bir yıl önce başladı. Dünyanın 22 ülkesinde toplam değeri 7 milyar doları bulan çok sayıda projeye imza atan, bir o kadar değerde projeyi 14 ülkede halen sürdüren Limak’ı, bu tarz ihalelerde öne çıkaran en güçlü yanlarından birini proje finansmanı alanındaki uzmanlığı oluşturuyor. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’in önderliğinde, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan, İGA’ya, Çanakkale 1915 Çanakkale Köprüsü’ne ve geçmişte daha pek çok inşaat projesinin finansmanına ilişkin yürütülen çalışmalarda kazanılan deneyim, Spotify Camp Nou Stadı ihale sürecinde gruba çok önemli katkılar sundu.

Türkiye’den 100 milyon Euro’luk malzeme ihracatı gerçekleşecek

Limak İnşaat tarafından yenileme ihalesi kazanılan FC Barcelona’nın ünlü stadı Spotify Camp Nou’nun inşaat süreci, Barselona’da düzenlenen temel atma töreni ile başladı. Barcelona Futbol Takımı inşaat çalışmaları devam ederken, 18 ay süre ile geçici olarak 60 bin seyirci kapasiteli Barcelona Olimpiyat Stadı’nda oynayacak. Futbol takımı aynı zamanda Barcelona Kulübü’nün 125’inci yıldönümü olan 2024 yılının kasım ayında yenilenmiş olan Spotify Camp Nou’ya geri dönecek. Yenilemenin ardından stadın koltuk kapasitesi 105 bine yükselecek. Limak Holding Onursal Başkanı Nihat Özdemir, Spotify Camp Nou’nun yenilenmesi işi için Limak’a duyulan güvenden dolayı FC Barcelona yönetimine teşekkür etti. Özdemir, “Limak olarak bugüne kadar pek çok önemli altyapı projesi tamamladık. Bu proje yer aldığımız en simgesel, en anlamlı projelerden birisi olacaktır” diyerek, “Çok titiz bir çalışma ile Türk işçiliğinin, mühendisliğinin ve müteahhitlik hizmetlerinin yüksek iş seviyesini Barcelona Spor Kulübü camiasına göstereceğiz” dedi.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, stadın ilk iki katının, koruma altında olduğundan yıkılmayacağını belirterek, "Bu bölümlerde çok ciddi bir tarih var. Yeni stadda bu değerler aynen korunacak” şeklinde konuştu.