Kurtalan Kaymakam/Belediye Başkan V.  Samet Serin ve Belediye İş Sendikası Siirt İl Temsilcisi Halit Akınay’ın katılımları ile 1 yılı kapsayan Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.

Sözleşmenin 1. Altı ayında en düşük işçi yevmileri 725,00 liraya yükseltildi. Sosyal haklara da %100 e yakın bir zam yapıldı. 2. Altı ay ise % 15 +enflasyon oranında zam yapıldı. Bu zamlar tüm sosyal haklara da ilave edileceği öğrenildi. Kurtalan Belediyesi Personel LTD. ŞTİ Belediye Başkanlığı ile Belediye İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı. Yapılan sözleşmeyle 92 belediye çalışanının iş sözleşmesi yenilendi. Sözleşmeye İşveren Temsilcisi olarak Kurtalan Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Samet Serin, Sendika Temsilcisi olarak Belediye İş Sendikası Siirt Şube Başkanı Halit Akınay ve Kurtalan Belediyesi Mal ve Hizmetler Müdürü Hüseyin Lale imza atarak 92 belediye çalışanının iş sözleşmesi yenilendi.  Kurtalan Kaymakam/Başkan V.Samet Serin, Toplu İş Sözleşmesi’nin hayırlı olmasını temenni etti. Yapılan sözleşme sonrası teşekkür mesajı yayınlayan Belediye İş Sendikası Şube Başkanı Halit Akınay, “Kurtalan Belediyesi Personel LTD. ŞTİ ile yaptığımız Toplu İş Sözleşmesi ile 92 belediye personelimizin işlerine devam etmelerini sağlamış durumdayız. Sözleşmeye imza atan Kurtalan Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Samet Serin ve Kurtalan Belediyesi Mal ve Hizmetler Müdürü Hüseyin Lale’ye teşekkür ediyor yaptıkları hizmetlerde başarılarının devamını diliyoruz.” dedi. Belediye başkanlığı makamında düzenlenen tören Belediye İş Sendikası Başkanı Halit Akınay ile Kurtalan Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Samet  Serin arasında atılan imzayla sona erdi. İşveren KURTALAN BELEDİYESİ PERSONEL LTD. ŞTİ. Belediye Başkanlığı ile BELEDİYE İŞ SENDİKASI arasında işçiler adına yapılmak istenen Toplu İş Sözleşmesi taraflar 13.09.2023 tarihinde bir araya gelerek işçiler adına yapılmak istenen Toplu İş Sözleşmesinin tüm maddeleri üzerinde anlaşma sağlanmıştır. ANLAŞMA ŞEKLİ AŞAĞIDA ÇIKARILMIŞTIR 1- Toplu İş Sözleşmenin tüm idari maddeleri Toplu iş sözleşmede ki şekli ile kabul edilmiştir. 2- TABAN ÜCRET VE ÜCRET ZAMMI Toplu iş sözleşmelerinin yürürlük başlangıç tarihinde (01.10.2023) aylık brüt çıplak ücretleri; 15.000.00 TL’nin altında olan işçilerin aylık brüt çıplak 15.000,00 TL’ye çekilmiştir. En düşük Günlük çıplak yevmiyeler brüt 500,00 TL’ye çıkarılmıştır. Günlük ücret sisteminde bu rakamlar 30’a saatlik ücret sisteminde 225’e bölünmek ve bulunan rakamlar kuruş küsuratı 5 ve üzerinde ise tama iblag edilmek suretiyle toplu iş sözleşmelerine yazılacaktır. (örnek: 15.000,00 TL’lik rakam; günlük ücret sisteminde 500,00 TL/Gün, saatlik ücret sisteminde ise 66,67 TL/SAAT olarak yazılacaktır.)

ÜCRET ZAMMI: 1.YIL BİRİNCİ ALTI AY ÜCRET ZAMMI: 01.10.2023 tarihinden itibaren işçilerin ücretleri taban ücrete çekildikten sonra, toplu iş sözleşmesinin yürürlük başlangıç tarihindeki brüt çıplak ücretlerine, yürürlük başlangıç tarihinden geçerli olmak üzere birinci yıl birinci altı ay için refah payı dâhil % 45 (kırk beş) oranında zam yapılmıştır. Bu zamlar tüm parasal maddelere eklenecektir. 1.YIL İKİNCİ ALTI AY ÜCRET ZAMMI: İşçilerin birinci yıl ikinci altı ayının ilk günündeki brüt çıplak ücretlerine, birinci yıl ikinci altı ayın birinci gününden geçerli olmak üzere enflasyon oranının % 15 (on beş) i aşması halinde artan kısmının tamamı işçi ücretlerine ve parasal maddelere eklenecektir.

3- Bu Toplu İş Sözleşmesi (1) yıllık bağıtlanmış olup,01.10.2023-30.09.2024 dönemlerini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi 13.09.2023 tarihinde imzalanmıştır. İş bu tutanak taraflarca 4 nüsha olarak düzenlenip taraflarca imza altına alınmıştır.

Editör: Admin 02