Siirt’te Peygamber Sevdalıları Platformunca “Siirt’te Gazze’ye Işık Ol” sloganıyla meşaleli yürüyüş düzenlendi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için 15 Temmuz Meydanı’nda bir araya gelen vatandaşlar, slogan atarak Güres Caddesi’nden Sancaklar Ortaokulu önüne geldi.

Burada grup adına açıklama yapan Peygamber Sevdalıları Platformu Siirt İl Başkanı Orhan Ay, İsrail’in Gazze’ye yönelik aylardır devam eden saldırılarını kınadı.

Zülüm altında inleyen Filistinlilerin, İsrail ve destekçisi Amerika tarafından büyük bir soykırımla karşı karşıya bırakıldığını belirten Ay, “Yüreğinde iman ve insaniyetten zerre miskal olan hiç kimse bu katliama duyarsız kalamaz. Katil İsrail ve onların işbirlikçileri siyonistler, Müslümanların dağınıklığı ve başıboşluğundan istifade ederek Mescidi Aksa’nın kutsiyetini pervasızca çiğnemekte, Mescidi Aksa için mücadele eden Gazzeli kardeşlerimizin üzerine bombalar yağdırmakta, açlık ve susuzluğa maruz bırakmaktadır. Ümmetin izzetini kurtarmaya çalışan Hamas ve İzzetin el-Kassam Tugaylarının 7 Ekim’de 76 yıllık işgal ve katliama karşı en büyük tepki olan Aksa Tufanı operasyonundan bu yana İsrail saldırılarıyla 30 bini aşkın Gazzeli müslüman kardeşimiz şehit edilmiştir.” dedi.

Hamas’a karşı meskun mahal cephesinde bozguna uğrayan İsrail ordusunun, yenilmişliğinin hıncını sivil halktan çıkardığını dile getiren Ay, şöyle konuştu:“Yaşlı, kadın, çoluk çocuk demeden havadan bombalamak suretiyle pervasızca büyük katliamlar yapmaktadır. Daha iki gün önce açlık ve susuzluktan kırılan Gazze halkı yardım için bekledikleri sırada üzerlerine tankla ateş edilerek 112 Müslüman şehit edildi, 700’den fazlası yaralı bırakıldı. İsrail’in yaptığı bu insanlık dışı barbarca saldırı karşısında ise İslam dünyası kınamaktan öte bir tepki gösteremedi. İsrailliler, İslam âleminin suskunluğu ve acizliğinden cesaret alarak düşmanlıklarını arttırmakta her geçen gün daha büyük katliamlara imza atmaktadırlar. Müslüman Gazze’de yaşanan katliama duyarsız kalamaz. O halde hem İslam âlemine hem de duyarlı halkımıza buradan çağrıda bulunuyoruz. Filistin davasının ve Gazze’de yaşanan katliamın unutulmaması için duyarlılık göstererek yapılan etkinliklere iştirak edelim, İsrail katliamlarını ve Filistinli Müslüman kardeşlerimizin uğradığı soykırımı sosyal medya hesaplarımızdan herkese duyurmaya çalışalım. Çocuklarımıza Filistin ve Mescidi Aksa’ya sahip çıkma bilinci aşılayalım. İsrail ve Amerika mallarını boykot ederek ne pahasına olursa olsun asla almayalım.”

Açıklamanın ardından okunan duayla etkinlik sona erdi.

Etkinliğe kentteki bazı sivil toplum kuruluşları da destek verdi.