Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2003’teki Siirt yenileme seçimlerinde istifa ederek kendisine yer veren Mervan Gül’ü birinci sıradan aday gösterdi.

12 Aralık 1997'de Siirt'te okuduğu Ziya Gökalp'in Asker Duası şiiri nedeniyle 1999 yılında 10 ay hapse mahkum edildiği için siyasi yasaklı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 Kasım 2002 seçimlerinin ardından başbakan olamadı. Erdoğan'ın giremediği seçimin sonucunda Abdullah Gül başkanlığında 58. Cumhuriyet hükümeti kuruldu. Erdoğan, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 312. maddesinde yapılan değişiklikle siyasi yasağının kalkmasının ardından, 8 Mart 2003'te Siirt'te yapılan yenileme seçimlerinde 'Yiğit düştüğü yerden kalkar' diyen Siirtlilerin desteğiyle Siirt milletvekili olarak TBMM'ye adımını attı.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Siirtli vekil adayına ahde vefa"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletvekili olan ve Siirt yenileme seçimlerinde kendisine yer vermek üzere istifa eden Mervan Gül'ü 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri'nde Siirt'ten birinci sırada aday göstererek büyük bir ahde vefa örneği gösterdi.

Editör: TE Bilişim