2023 Müze Kumbaram Araştırma Fonu bilimsel araştırmalara destek olacak.

Siirt Üniversitesinden alınan bilgiye göre, Müze kumbaram “cumhuriyetin ikinci yüzyılında gelecek kumbaram” Temalı bilimsel araştırmaları destekleme fonu açıldı.

Bu yıl ikincisi düzenlenen ve 12 Nisan'da açılıp 12 Haziran'da sona erecek başvurularda yüksek lisans ve doktora tezlerini maddi olarak desteklenecek.

Fon kapsamında hibe almayı hak eden adaya aylık 1300 lira olmak üzere 15 ay boyunca toplam 19 bin 500 lira verileceği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Cumhuriyetimizin ilk yüzyılını kutlamak ve geleceğe yeni yollar açabilmek adına Müze Kumbaram ve MKAF bu yılki temasını bu konuda belirledi. Bu hibe, Müze Kumbaramın bilimsel çalışmalara destek vererek, bu alanda mevcut bilginin artırılması çaba ve isteğinin bir sonucudur. Hibeye hak kazanıp kazanmadığına bakılmaksızın başvuran adayların tümü tezlerinin araştırma süreçleri içerisinde Müze Kumbaramdan, BirKültür Girişim Platformu arşivi ile koleksiyonundan ve müzecilik alanında yeni kurulmakta olan İhtisas Kütüphanesinden diledikleri gibi faydalanabilecektir. Hibe, kumbara tarihinden insan-kumbara ilişkisine, kumbara tasarımlarından kumbara temalı reklam afişlerine, biriktirme ve tasarruf kültüründen sokaklarda yer alan giysi kumbaralarına kadar geniş bir konu içeriğini kapsayacak şekilde disiplinler arası bir yaklaşımla verilecektir. Bu bağlamda; arkeoloji, sanat tarihi, tarih, sosyoloji, antropoloji, psikoloji, ekonomi, müzecilik, eğitim bilimleri, iletişim çalışmaları, siyaset bilim, hukuk, endüstriyel tasarım, grafik tasarım, reklamcılık, mimarlık, kent planlaması, gastronomi, güzel sanatlar, bilişim bilimleri gibi farklı disiplinlerden YÖK şartlarına uygun olarak hazırlanacak yüksek lisans ve doktora tezlerinin başvuruları değerlendirmeye alınacaktır. Hibe almaya hak kazanan kişiye ait tez ile bağlantılı bir ya da birden fazla İngilizce makalenin SCI, SSCI ve AHCI gibi uluslararası indekslerde taranan bir dergide yayımlanması halinde bir defaya mahsus olarak 1.500,00 Euro ek hibe verilecektir.

Başvurular Müze Kumbaramın doğum günü olan 12 Nisan tarihinde başlayacaktır."

Detaylı bilgi Siirt Üniversitesinden alınabilecek.