Siirt'in Kurtalan ilçesinde meydana gelen trafik kazasında anne ve 5 çocuğunun hayatını kaybetmesiyle ilgili soruşturma devam ediyor. Soruşturma kapsamında adli bilirkişi heyeti, araç üzerinde inceleme yaparak yangına neden olan teknik problemin tespitini gerçekleştirdi. Yapılan incelemeler sonucunda, aracın egzoz manifoldundaki çatlak veya kaçak sebebiyle oluşan kıvılcımın LPG borularını eriterek yangına yol açtığı belirlendi.

Siirt'in Kurtalan ilçesinde Gözpınar Köyü mevkisinde devrilen otomobilde çıkan yangında anne Aynur Yaşar (32), çocukları Rodi (5), Cudi (6), Bahoz (11), Viyan (14) ve Beritan Delila Yaşar'ın (15) yaşamını yitirmesine ilişkin başlatılan soruşturma sürüyor. Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen soruşturma için 4 cumhuriyet savcısı görevlendirildi.

Soruşturma kapsamında cumhuriyet savcısı nezaretinde otomotiv, makine ve elektrikte uzmanlardan oluşan adli bilirkişi heyeti, yangına neden olan teknik problemin tespiti için araç üzerinde inceleme yaptı.Yapılan ilk incelemelere göre, aracın egzoz manifoldundaki çatlak veya kaçak sebebiyle oluşan kıvılcımın plastik olan LPG borularını eritmesi sonucu yangının araç içerisine sirayet etmiş olduğu yönünde tespitlerde bulunulduğu öğrenildi. Araç üzerindeki fiziki tespitler, arşiv araç muayene kayıtları ve tescil kayıtları bir bütün halinde değerlendirilerek hazırlanacak bilirkişi raporu, cumhuriyet savcılığına teslim edilecek.

NE OLMUŞTU?

Mehmet Yaşar idaresindeki 72 KA 229 plakalı otomobil, 6 Kasım'da Kurtalan ilçesinin Gözpınar köyü mevkisinde kontrolden çıkarak devrilmişti. LGP'li olduğu öğrenilen otomobil bir süre sonra alev almıştı. Yangında anne ile 5 çocuğu hayatını kaybetmiş, baba ise yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştı.