Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 100. yıldönümü, yurt içinde olduğu gibi ilimizde de çeşitli törenlerle kutlanacak.

Cumhuriyet Bayramı kutlama törenleri, 28 Ekim 2023 Cumartesi günü saat 13.00 'te Cumhuriyet Meydanında mülki ve askeri erkân, öğrenciler, halk ve çelenk taşıyıcılarının yerlerin almasından sonra, saat 13.20'da Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasıyla başlanacak.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının eşliğinde göndere bayrak çekilmesiyle buradaki tören sona erecek.

“Fener Alayı Coşkusu Yaşanacak”

28 Ekim Cumartesi günü saat: 20:00’da Fener Alayı Yürüyüşü yapılacak. Yürüyüş, ‘15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndan başlayarak, Kızılay İş Merkezi, Güres Caddesi, Nuri Bayam Caddesi ve Kızlar tepesinde son bulacaktır.

“Güzel Sanatlar Lisesi 100 Yıl Konseri”

28 Ekim Cumartesi günü Fener Alayına müteakip Güzel Sanatlar Lisesi tarafından hazırlanan “Cumhuriyetin 100. Yılı Konseri” saat:21:00 de Siirt Belediyesi Kızlar Tepesi Amfi Tiyatro’da gerçekleştirilecektir.

29 Ekim Pazar günü ise ilk tören Siirt Valisi ve Belediye Başkan Vekili Dr. Kemal Kızılkaya’nın saat 10.00 – 10:30 arasında Yeni Valilik Hizmet Binası Valilik Makamında, Devlet adına tebrikleri kabul etmesiyle başlayacak. Saat 10.30'da ise bayram töreninin yapılacağı ‘15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda törene katılan halkımızın, öğrencilerin, askeri birliklerin ve diğer katılımcıların bayramı kutlanacaktır.

Kutlamanın ardından, İstiklal Marşının okunması ve bayrağın göndere çekilmesinden sonra Vali Dr. Kemal Kızılkaya, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapacak.

Öğrencilerin şiir okumalarının ardından, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından belirlenen öğrencilerin Tekvando gösterisi, ‘Yöresel Halk Oyunları Gösterisi’ ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından hazırlanan müzik dinletisi ile devam edecektir.

"Demokrasi ve Cumhuriyet" konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından, Bayrak ve Atatürk Kortejinin geçişinden sonra, buradaki program sona erecek.

 “Cumhuriyet Bayramı Kabul Töreni  Düzenlenecek”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle pazar günü saat 19:00’da Kızlar Tepesi Sosyal Tesislerinde Sayın Valimiz Dr. Kemal Kızılkaya’nın ev sahipliğinde Cumhuriyet Bayramı Kabul Töreni düzenlenecektir. Düzenlenecek törene; şehit ve gazi aileleri, İl Protokolü, Siyasi Parti İl Başkanları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, basın mensupları ve vatandaşlar katılacak.

Bayram Kutlamaları, 28/10/2023 Cumartesi günü saat. 13:00’de başlayarak, 29/10/2023 Pazar günü saat: 00.00 kadar resmi müesseseler, özel işyerleri, binalar ile caddelerin belirlenen yerleri, bayrak ve flamalarla donatılacaktır.