29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Siirt'te düzenlenen törenle coşkuyla kutlandı.

Bayram kutlamaları, 28 Ekim Cumartesi günü saat: 13:00 te Cumhuriyet meydanında ATATÜRK anıtına çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı.

 ATATÜRK Anıtı önünde düzenlenen törene; Siirt Valisi ve Belediye Başkan Vekili Dr. Kemal Kızılkaya, Siirt Ak Parti Milletvekilli Mervan Gül,  il protokolü, mülki, adli, askeri erkân, şehit yakınları, gaziler, siyasi parti ve STK temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Siirt'te Cumhuriyet Bayramı coşkusu fener alayı yürüyüşü ile devam etti.

“Siirt'te Cumhuriyet'in 100. Yılı fener alayıyla kutlandı”

Siirt’te Cumhuriyetin 100 yılına özel fener alayı yürüyüşü yapıldı.

Siirt Üniversitesi merkez kampüsü önünde başlayan yürüyüş 15 Temmuz Demokrasi Meydanında sona erdi.

Her yaştan binlerce kişinin katıldığı yürüyüş boyunca bayraklar sallandı ve marşlar okundu. Gençler 200 metre uzunluğunda şanlı bayrağımızla yürüdü. Yürüyüşün sona erdiği 15 Temmuz Demokrasi Meydanında havai fişek gösterisi ile sona erdi.

29 Ekim Cumhuriyet'in 100. kuruluş yıl dönümü törenleri, Vali Kızılkaya’nın devlet adına tebrikleri kabul etmesi ile başladı.

15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda devam eden törende, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı okundu.

Vali Kızılkaya, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Törende, öğrenciler tarafından günün anlamına ilişkin şiirlerin okunmasının ardından, halk oyunları ve tekvando gösterileri ve müzik dinletisi ile devam eden program, ‘Demokrasi ve Cumhuriyet’ konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Kızılkaya ve protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

Jandarma Genel Komutanlığına ait Atak Helikopterlerinin gösterileri ile devam eden tören, Bayrak ve Atatürk Korteji geçişi ile sona erdi.

“Cumhuriyet Bayramı Respsiyonu Düzenlendi”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Vali DR. Kemal Kızılkaya ve Hanımefendi Nurten Kızılkaya’nın ev sahipliğinde resepsiyon düzenlendi.

Başta Aziz Şehitlerimizin baş tacı aileleri, kahraman gazilerimiz ve misafirleri tek karşılayan Vali Kızılkaya, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını tebrik etti.

Programda hitap eden Vali Kızılkaya, ”Cumhuriyet'in bize kazandırdığı kazanımların kıymetini bugünlerde daha iyi anlıyoruz. Etrafımızda yaşanan olumsuz olaylar karşısında ülkemiz, huzur ve güven adası konumundadır. Türkiye Cumhuriyeti tüm mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların da umut kaynağıdır. Gelecek neslin de şanlı bayrağımızın altında huzur içerisinde aynı şekilde birlik ve beraberlik içerisinde yaşayabilmeleri için elimizden gelen gayreti sonuna kadar bizler de yapacağız. Şu anda bize düşen en büyük iş daha çok çalışmak, birlik ve beraberliğimizi sıkı sıkıya korumaktır. Türkiye yüzyılı hedefleri doğrultusunda 100 yıl önceki ruh, azim ve anlayışıyla, ülkemizi yarınlara hep birlikte daha güçlü taşıyacağız. Bu duygularla, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere, İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun”

Törene, Vali/Belediye Başkan Vekili Dr. Kemal Kızılkaya, eşi Nurten Kızılkaya Hanımefemdi, Siirt Ak Parti Milletvekilli Mervan Gül,  il protokolü, mülki, adli, askeri erkân, şehit yakınları, gaziler, siyasi parti ve STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.