Siirt'te, 14 Mayıs'ta yapılacak milletvekili seçimlerinde tüm partiler tarafından açıklanan adaylara başarılar dileyerek çağrıda bulunuyoruz.

Siirt'te, 14 Mayıs'ta yapılacak milletvekili seçimlerinde tüm partiler tarafından açıklanan adaylara başarılar dileyerek çağrıda bulunuyoruz.

Değerli adaylar;

Seçim takvimi dar, madem partililer sizleri aday gösterdi, gelin bu seçimde tatlı bir rekabeti ateşleyelim. Huzura en çok ihtiyaç hissettiğimiz şu günlerde önce şunu söyleyelim: Herkes üslubuna dikkat etsin.

 Köy kavgalarından tutun da iki dünya savaşına kadar her öfke patlaması gereksiz bir söz veya davranış yüzünden çıkmadı mı? Karşıdakine sataşmadan kendinizi anlatın. Zaten demokrasi budur.

Çünkü kitle barut fıçısı gibidir, küçük bir kıvılcım her tarafı yangın yerine çevirebilir. O yüzden lütfen kalabalığın gazına gelerek sonrada pişman olacağınız sözler sarf etmeyin.

Değerli adaylar;

Utanarak, yüzü kızararak söylüyoruz, kimseyi itham etmiyoruz ama biliyoruz ki dünyanın en güzel olgusu şeffaflıktır. Siyaset para kazanma, mal edinme akraba ve dostlarına servet kazandırma makamı değil. Herkes kendisinin ve ailesinin mal varlığını açıklamalıdır. Neyse ne! Şu anki varlığınıza kim karışabilir?

Değerli milletvekili adayları;

Gelin eteğinizdeki taşları dökün. Kamuoyuna ne yapacağınızı anlatın. Özellikle Yeşil Sol ve AK Parti'nin 1. sıra adayları. Sözümüz size. Çünkü sizler bu memlekette belediye başkanlığı da yapmışsınız. Oy talep etmeden önce vaatlerinizi söyleyin. Neyi yapmak istiyordunuz da yapamadınız, kim engel oldu ve bu engeli nasıl aşıp yapacaksınız.

Her iki belediye döneminizde de neler yapıldığını çok iyi biliyoruz.

Zaten ciddi projeler de beklemiyoruz. En azından adalet ve liyakati esas alın. Geçmiş dönemlerde sizin ve zihniyetinize mensup seleflerinizin yapamadıklarını anlatın. Bunun yolu da özeleştiriden geçer, karşıdakini eleştirmekten değil.

Değerli adaylar,

Sadece kitlenizi ikna edip oy kazanmakla da bu işler bitmiyor. Memleketin sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri, aydınları, sanatçıları, bürokrat ve gazetecileri var. Dedik ya zaman dar. Siz bir mahalleyi dolaşacağınıza bunları dolaşsanız, tüm mahalle duyar.

Sinerji istiyorsanız biz hazırız. Biz bu şehir için varız.

Bir çift sözümüz de siz değerli parti yöneticilerine. Odun koysam kazanırım mantığı bitti. Halk, özellikle Z ve Y kuşağı oldukça bilinçlendi. Adayın vizyonuna, ikna edecek olgulara bakıyor. Gelip meydanlarda cahilce bağırıp hesap sormuyorlar. Tebessüm edip sandığa gidiyorlar.

Bunlar bir zamanlar aday olan rahmetli hemşerimizin propaganda yaparken “Siirt’e deniz getireceğim!” esprilerini duymamışlar.

Bizi boş verin diyelim; ama bu iki kuşak pek kül yutmaz.

Ve kusura bakmayın ama bu iki kuşak sandığı tersyüz edebilecek bilinç ve kabiliyettedir.

En başta söylememiz gereken sözü en sonda söylüyoruz: hiçbir şeyi dikkate almasanız bile temiz bir siyaset için tatlı bir rekabet olsun.