Siirt Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Şirvan İlçesi Kesmetaş köyünde mera ıslah projesini hayata geçirdi. Yapılan proje ile ilgili açıklamada bulunan İl Müdürlüğü; “Siirt mera alanları hayvan varlığının ancak %8’ lik kısmının kaba yem ihtiyacını karşılamaktadır. Siirt mera alanlarının büyük bir kısmının ot verimi zayıftır. Siirt İl meralarının ot verimini arttırmak, çoban ve hayvanların daha iyi şartlarda yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak amacıyla, Tarım ve Orman Bakanlığınca finanse edilen mera ıslah projeleri uygulanmaktadır” dedi.

AMAÇ HAYVANCILIĞI GELİŞTİRMEK

Projenin Bakanlık tarafından onaylandığını ve hayata geçirildiğini belirten Tarım ve Orman İl Müdürlüğü; “Siirt İli mera ıslah projeleri kapsamında Şirvan ilçesi Kesmetaş köyü için hazırlanan ve Bakanlıkça uygun görülen mera ıslah projesi 2022-2024 yılları arasında uygulanmaktadır.

2022 ve 2023 yılları arasında Şirvan İlçesi Kesmetaş köyünde ıslah projesi kapsamında mera alanlarına 12 ton kompoze gübre atılmış, 120 metre sabit betonarme sıvat, 6 adet galvaniz taşınabilir sıvat, 2 adet süt sağım yeri, 2 adet gölgelik, 1 adet çoban barınağı ve 1 adet güneş paneli yapılmıştır” dedi.

Editör: Admin Admin