Siirt Üniversitesi (SİÜ) Tıp Fakültesi'nin 6 yıldır yapımı beklenen morfoloji binasının nihayet olumlu sonuçlanması bekleniyor.

Ancak, yapılan planlamalar doğrultusunda morfoloji binasının Siirt kent merkezinden, Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile yapımı hızla süren "Şehir Hastanesi" konseptindeki 400 yataklı hastanenin bulunduğu bölgeden yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta olan SİÜ Kezer Yerleşkesinde yapılması planlanıyor.

Akademik personel ve öğrenciler için morfoloji binasının ve hastanelerin yakın yerlerde olması büyük önem taşıyor. Bu nedenle, Siirt'teki yetkililerin morfoloji binasının yanlış yer seçimi nedeniyle birkaç yıl sonra atıl duruma düşmemesi için hastanelerin bulunduğu bölgede yapılması konusunda gerekli adımları atması gerekiyor.

Morfoloji binasının hastanelerin olduğu bölgede yapılması, akademik personel ve öğrenciler için ulaşım kolaylığı sağlayacak ve fakülte ile hastane arasındaki işbirliğini güçlendirerek, tıp eğitimine de olumlu katkılarda bulunması bekleniyor.

Bu doğrultuda, Siirt'teki yetkililerin morfoloji binasının yer seçimi konusunda dikkatli bir planlama yaparak, fakülte için en verimli ve işlevsel bir konumda yapılmasını sağlamaları büyük önem taşıyor.

Bu sayede, Tıp Fakültesi öğrencileri ve akademik personeli, eğitim ve araştırma faaliyetlerini daha etkin bir şekilde sürdürebilecek ve fakültenin gelişimine katkı sağlama imkanına sahip olacak.

Yetkililerin bu büyük yanlıştan dönmesi adına başka bölgelerdeki Tıp Fakülteleri ve buralarda görev yapan akademisyenlere danışarak gerekli araştırmaların ardından en doğru yer için karar vermesi Siirt Tıp Fakültesinin geleceğini olumlu yönde etkileyecektir.

Siirt Valisi Kemal Kızılkaya, AK Parti Siirt Milletvekili Mervan Gül ve diğer yetkililerin konuyla ilgili somut adımları atması ve tıp alanında yeterli bilgiye sahip olmayan Siirt Üniversitesi yöneticilerinin aldığı karar dur diyerek kamuoyuna da müjdeli haberleri vermesi talep ediliyor.