Siirt Üniversitesi'nde (SİÜ) akademisyenler ve öğrenciler, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla sessiz bir yürüyüş düzenledi. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öncülüğünde, Genç Kızılay ve Yeniler Öğrenci topluluklarının katkılarıyla organize edilen etkinlikte, katılımcılar "Kana bulanan beyaz önlükler için sessiz yürüyüş" temasıyla bir araya geldi.

Etkinlik, Siirt Üniversitesi Mühendislik Fakültesi önünde toplanan grubun, "Siirt'ten Filistin'e destek, İsrail'e lanet" pankartı açarak rektörlük binasına doğru yürüyüşe geçmesiyle başladı. Yürüyüş boyunca atılan sloganlarla Filistin'e destek mesajları verildi.

Yürüyüşün sonunda grup adına bir açıklama yapan Öğr. Gör. Çimen Sabaz, İsrail'in Filistin'deki işgal ve zulümlerini şiddetlendirerek sürdürdüğünü belirtti. Sabaz, 7 Ekim'den bu yana Filistin'de yaşananları şu sözlerle özetledi:

"İşgalci Siyonist İsrail’in, Filistin’de on yıllardır sürdürdüğü sistematik işgal ve zulüm, 7 Ekim’den bu yana daha da şiddetlenerek tam 228 gündür devam ediyor. 7 Ekim’den bu yana yaşlı, kadın, çocuk fark etmeksizin 35 bin 562 kişi katledildi. Yaralı sayısı ise 80 bini geçmiş durumda. Soykırımdan başka hiçbir kelimeyle anlatılamayacak insanlık dramı, bütün dünyanın gözü önünde devam ediyor."

Açıklamada ayrıca, Filistin'deki sağlık altyapısının hedef alındığı ve büyük zarar gördüğü belirtildi. Sabaz, şu bilgileri paylaştı:

"32 hastane ve 53 sağlık merkezi hedef alınarak hizmet dışı bırakıldı. 492 sağlık personeli şehit oldu. 99 sağlık personeli tutuklandı. 160 sağlık kuruluşu ve 126 ambulans hedef alındı. Savaş hukukunda yardıma muhtaç düşman askerine dahi yardım etmekle mükellef sağlıkçıları gözünü kırpmadan hedef alan utanç tablosuyla karşı karşıyayız."

Son olarak, yürüyüşe katılan sağlık çalışanları ve öğrenciler, Gazze’deki meslektaşlarına ve orada görev yapan tüm sağlık çalışanlarına büyük bir saygı ve selamlarını ilettiler.Sabaz, tüm sağlık çalışanlarını ve vicdan sahibi insanları zulme karşı durmaya ve mücadeleye davet etti:

"Kabul Etmeyeceğiz! Normalleştirmeyeceğiz! Sabırla ve azimle zulme karşı duranlar olacağız!”

Yürüyüş, katılımcıların Filistin'e olan desteklerini dile getirmeleriyle sona erdi.

Editör: Admin Admin