Türkiye Hava Sporları Federasyonunca Siirt'te organize edilen Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası 2. Etap Yarışması başladı.

Vali Kemal Kızılkaya'nın desteğiyle Fisken Tepesi'nde düzenlenen ve farklı illerden 47 yarışmacının katıldığı yarışmada, yamaçtan havalanan katılımcılar, hedefe inmeye çalıştı.

Siirt Beron Sportif Havacılık Kulübü Kaptan Pilotu Soner Yılmaz, farklı illerden pilotların yer aldığı yarışmaya Siirt olarak ilk defa ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Kentin yamaç paraşütü açısından çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu aktaran Yılmaz, "Federasyon başkanımız da bu yerleri keşfetti ve daha fazla etap yarışmalar verebileceğini söyledi. Siirt'imizin doğası çok güzel, çok bakir. Bizler yamaç paraşütüyle ilgilenen tüm arkadaşlarımız sadece yarışmaya değil, ayrıca kartallarla uçmak istiyorlarsa, çünkü buranın termal akımları da güzel, buraya bekliyoruz. Katılımcılar illerden geldiler. Tüm arkadaşlar da memnun kaldılar." dedi.

Milli sporcu İbrahim Dinçer de Bursa bölgesinden katıldığı yarışmanın oldukça keyifli anlat yaşattığını anlattı.

"Farklı bölgelerden uçmak Anadolu'nun her yerini görmek güzel bir duygu. Bölgede başarılı arkadaşlarının çalışmaları çok güzel." diyen Dinçer, şöyle devam etti:

"Herkes özveriyle çalışıyor. Ben yukarıda gördük köyün çocuklarını, onlar gökyüzü yarışmalarına aşina olmaları beni çok mutlu ediyor. Daha önce 2020 Şırnak'ta etap yarışmasına katıldım. Eruh'tan geçtikten sonra Siirt'i biraz yeşil görmek bizi butlu etti. Bizim yeşil Bursa'ya benzettim. Çok güzel bir tabiat burası, havası çok güzel. Yamaç paraşütü olarak birçok bölge var. Karşı dağlar uzun mesafe için başarılı uçuşlar yapılabilecek alanlar olarak gözüküyor. Potansiyeli olan bir bölge, değerlendirilebilir."

Katılımcılardan ‪Derik Bakur Sportif Havacılık Derneği Başkanı Tarık Ayebe  de ilk etabı Burdur'da yapılan yarışmanın ikinci etabını güzel bir ortamda gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

"Siirt uçuş için çok güzel. Burada yarışan milli sporcularımız da var. Gerek kadın gerek erkek milli sporcularımız hedef şampiyonası için yarışıyor. Bütün yamaç paraşütü pilotu arkadaşlara başarılar diliyorum." diyen Ayebe, bölgede bu tür şampiyonaların daha fazla yapılmasını istedi.

Siirt'teki yarışmanın 2. etabı pazar günü tamamlanacak.

Editör: Admin Admin