Siirt'te dağlık alanda yetişen yapan otu (sirik) karışımıyla hazırlanan peynir dönemi başladı.

Helvacılar ve Peynirciler çarşılarında sabah erken saatlerden getirilen peynir öğle saatlerinde alıcı buluyor. Siirt’in yaylalarında yaşayan göçebelerin ürettiği peynir, ustaların ellerinden kışın tüketilmek üzere ot karışımıyla hazırlanıyor,

Göçebelerin ürettiği peynirleri sipariş usulü alan Siirtli peynirciler, daha sonra işyerlerinde bunları parçalar haline getirip tuz ve peynir otuyla karıştırarak bidonlara dolduruyor. Aileler de evlerinde bu işi yapıyor.

Konu ile ilgili görüştüğümüz peynir satıcıları, yeni başlayan sezonla kente tüze peynir geldiğini belirterek, bidonlara doldurup, soğuk hava deposunda muhafaza etmeye başladıklarını söyledi.

Üreticiler, "İstanbul, Bursa, Yalova'da yaşayan Siirtliler tarafından sipariş veriliyor. Peynir sezonun yazın ortalarına kadar devam edecek. Siirt peynirini özel kılan karıştırıldığı ottur. Pervari'nin yüksek kesiminde yetişen sirik karışımı güzel tat veriyor." 

Talebe göre tulum peyniri de hazırladıklarını dile getiren satıcılar, "Geçen yıllarda kente günde 30 top peynir tüketiliyordu. Artan fiyatlar nedeniyle son dönemde bu sayı biraz düştü. Ancak bu yıl talebin artacağını tahmin ediyoruz." dedi

Editör: Admin 02