Siirt'te 50 yıldır ayakkabı tamirciliği yapan 63 yaşındaki Hasip Gümüş, 20 yıldır 3 metrekare dükkanında kazandığıyla dört çocuk okutup, mesleğini sürdürüyor. Ayakkabı fiyatlarının artmasıyla birlikte işlerinin açıldığını belirten Gümüş, ayrıca çanta, deri mont, muska kılıfları ve ceket kilitleri gibi tamir işlerini de yapmaktadır.

Yaklaşık 50 yıldır ayakkabı tamiri yapan Hasip Gümüş (63), mesleğini sürdürerek evinin geçimini sağlıyor. Dört çocuğundan üçünü evlendiren ve diğer çocuğunun eğitim öğretimini tamamlaması için çalıştığını belirten Hasip usta, mesleğin unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasında olduğunu söyledi. Ayakkabı fiyatlarının artmasıyla birlikte işlerinin açıldığını aktaran Gümüş, 20 yıldan beri bu dükkanda olduğunu ve geçimini sağladığını dile getirdi.

Dört çocuk büyüttüğünü kaydeden Gümüş, "Ayakkabılar bu son zamanlarda çok pahalandığı için tamir işlerine biraz daha ilgi var. Çanta, deri mont, muska kılıflarını ve ceket kilitlerini yapıyoruz. El çantası, bayan ve okul çantası da yapıyoruz. Dükkan 3-4 metrekaredir. Üç kızı da okuttum ve evlendiler. Erkek çocuk da 4 yıllık mezunudur, onu da okuttum bu dükkan sayesinde. Biz, önce yeni imalat yapıyorduk. Baktık yeni imalat çok sorundur, beğenilmiyor. Tipi hoş olmadı, şurası geniştir, şurası incedir. Biz de terk ettik. Şimdi tamire başladım" dedi.

Editör: Admin 02